Szpital nie upadnie. Rozmawiamy z nowym prezesem wrzesińskiej lecznicy

Z nowym prezesem szpitala Sebastianem Nowickim rozmawiamy o bieżących problemach wrzesińskiej lecznicy.

samorząd 15:05 28-06-20180 9

„WW”: Dlaczego chciał pan być prezesem szpitala powiatowego we Wrześni?

SEBASTIAN NOWICKI: Pracuję od 2012 r. w zarządzie szpitala, a pan prezes Zbyszko Przybylski kończy pracę w szpitalu. Osobiście uważam, że prowadzenie szpitala przez lekarza ma swoje znaczenie, ponieważ w takim układzie pacjent będzie zawsze beneficjentem. Cały czas wierzę w nasze motto, że pacjent jest w centrum uwagi. I tak naprawdę robimy wszystko, aby pacjenci byli leczeni nowocześnie i skutecznie. To nie znaczy, że doprowadzimy do sytuacji, że nie trzeba będzie czekać na lekarza i wszyscy wszystko będą mieli od ręki. Szpital stara się utrzymywać standardy, mamy ISO, będziemy zmierzać w kierunku uzyskania akredytacji. To są powolne procesy. Wiele zostało zrobione. Pamiętajmy, że wybudowano nowy szpital, który jest absolutnie sukcesem prezesa Przybylskiego. W tej chwili chodzi o to, aby zadbać, by te wszystkie nowe procesy w szpitalu przebiegały w sposób sprawny i dostosowany do wymogów dzisiejszej medycyny.

W jakim stanie jest placówka, którą pan przejmuje? W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiły się na ten temat sprzeczne informacje.

Placówka jest mi doskonale znana. Ostatnio pojawiła się informacja o dużej stracie spółki. Osoby, które znają się na ekonomii, wiedzą, skąd się pojawia strata. Jeśli oddaje się do użytku nowy obiekt, który ma gigantyczną wartość i trzeba go wpisać po stronie amortyzacji, to rodzi olbrzymią stratę. Jest to figura księgowa. Natomiast w bieżącej działalności szpitala nie ma zagrożenia takiego, aby spółka w najbliższym czasie miała upaść z powodu braku środków. Oczywiście procedury nie są dofinansowane, oczywiście chcielibyśmy otrzymywać więcej pieniędzy za punkt. To są bolączki wielu podobnych lecznic powiatowych. Myślę, że sytuacja nie jest najgorsza. Nic nie wskazuje na to, żeby Szpital Powiatowy sp. z o.o. w najbliższym czasie miał zakończyć żywot.

Jakie będą pierwsze pana decyzje nowego prezesa? Na jakim etapie są sprawy sądowe z wykonawcami nowego skrzydła? Czy trzeba było budować nowy obiekt zamiast modernizować stary? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w najnowszym wydnaiu „WW”.

Filip Biernat

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

15:05 28-06-2018