Szpital bez neurologii. Co to oznacza dla pacjentów?

Od poniedziałku 19 sierpnia, oddział neurologiczny Szpitala Powiatowego we Wrześni zawiesza swoją działalność.

samorząd 15:43 14-08-20197 26

Września ma duży, nowoczesny szpital, który został oddany do użytku w 2015 roku. Niestety, mimo starań, zarządowi lecznicy nie udało się zdobyć kontraktu z NFZ na tak potrzebny oddział udarowy. Dlatego przez ostatnie lata pacjenci trafiali na oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym. Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że już w najbliższy poniedziałek także i ten oddział przestanie działać.

– Chciałbym podkreślić, że neurologia nie zostaje zlikwidowana. Działalność oddziału zostaje tylko zawieszona – zaznacza Zbigniew Hupało, prezes zarządu Szpitala Powiatowego we Wrześni.

Co to oznacza dla pacjentów? Tyle, że od 19 sierpnia, aż do odwołania, do wrzesińskiego szpitala nie będą już przyjmowani pacjenci ściśle neurologiczni. Osoby z udarem będą teraz kierowane do innych szpitali (na terenie województwa jest 12 oddziałów udarowych), a pozostali pacjenci będą umieszczani na oddziale wewnętrznym.

– Oczywiście mamy zapewnione konsultacje neurologiczne dla tych pacjentów, ale samodzielny oddział neurologiczny nie może już u nas funkcjonować – zauważa Zbigniew Hupało.

Prezes lecznicy przyznaje, że powodem zawieszenia działalności neurologii jest brak wystarczającej obsady lekarskiej. Do funkcjonowania oddziału niezbędnym minimum jest od 2 do 4 lekarzy neurologów. Tymczasem od 19 sierpnia szpital we Wrześni nie będzie miał już żadnego.

Jakie są widoki na zatrudnienie nowych specjalistów i ponowne uruchomienie oddziału? O tym będzie można przeczytać w najbliższym wydaniu „WW”.

Dorota Tomaszewska

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

15:43 14-08-2019