Świąteczne inspiracje od słuchaczy Wrzesińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Misternie zdobione wydmuszki, okazałe palmy i wiosenne kompozycje na korze można przez tydzień oglądać w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich. 

kultura 17:20 05-04-20191 0

Wystawę ozdób wielkanocnych przygotowała sekcja artystyczna Wrzesińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. 

Świąteczną ekspozycję otwarto 5 kwietnia. Osoby, które wybrały się tego dnia do muzeum miały okazję poznać wiele ciekawostek związanych ze zwyczajami wielkanocnymi. 

– Malowaniem pisanek zajmowały się kiedyś tylko kobiety. Nie wpuszczano do izby mężczyzny, a jeżeli takowy się wdarł, to od razu kobiety wyrzucały go z pomieszczenia i usuwały uroki. Mówiły do takiego delikwenta „Sól ci w oczy, kamień w zęby. Jak ziemia woskowi nie zaszkodzi, tak twoje oczy nie zaszkodzą naszym pisankom” - mówiła pani Krystyna Parzęczewska, która prowadzi sekcję artystyczną WUTW.

Przedmioty zaprezentowane na wystawie zachwycają kolorami i wzorami. Najwięcej jest wydmuszek z gęsich jaj ozdobionych różnymi technikami – od wycinanek, po decoupage. 

Pani Maria Paczyńska zaprezentowała świąteczne frywolitki i ozdoby w kształcie jajek wykonane japońską techniką temari.

– Zamiłowanie do robótek ręcznych wyniosłam z domu. Moja mama jako 16-letnia dziewczyna została wywieziona do Niemiec na roboty. Tam nauczyła się szycia i haftowania od Niemek – opowiadała pani Maria. – Rękodzieło to obecnie mój sposób na nudę – tłumaczyła słuchaczka WUTW podczas wernisażu.

Wystawione prace opatrzone są opisami na temat symboli wielkanocnych. Wystawa przypomina o tradycjach i przy okazji inspiruje do samodzielnego ozdobienia swojego domu na święta.

Ekspozycję można zobaczyć w godzinach pracy muzeum. 

 
Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

17:20 05-04-2019