Wrzesińscy strażacy nie ugasiliby fary i wysokich bloków. To ma się jednak zmienić

Wrzesińscy strażacy nie mają podnośnika, który pomógłby w  gaszeniu pożarów na  bardzo dużych wysokościach. Ale ma  się to  zmienić.

aktualności 10 miesięcy temu 4

Czytelnik, który zainteresował nas tematem, zaczął od pytania, czy strażacy mieliby wystarczające siły, gdyby doszło do pożaru wieży kościoła farnego. Nawiązał tym samym do pożaru wieży katedry w Gorzowie Wielkopolskim w ostatnią sobotę.

Rys kościoła mariackiego we Wrześni na fotografii kościoła mariackiego w Gorzowie Wlkp.

Na wyposażeniu komendy przy ul. Wrocławskiej jest tylko 24-metrowy podnośnik, tymczasem wieża kościoła farnego razem z krzyżem zamontowanym na szczycie ma 43 metry. Z kolei znajdujący się na niej zegar jest na wysokości około 26 metrów.

Kościelne dzwony
Wnętrze wieży kościoła farnego
Wnętrze wieży kościoła farnego

– W przypadku pożaru wieży musielibyśmy wzywać 50-metrową drabinę z Poznania. Podnośnik, którym dysponujemy, uniemożliwia we wspomnianym przypadku podawanie prądów gaśniczych z góry – mówi Zbigniew Rzemyszkiewicz z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

Wieża kościoła farnego
Widok z wieży kościoła farnego
Wnętrze wieży kościoła farnego

Dodajmy, że bloki przy ul. Daszyńskiego mają 7 kondygnacji, tym samym ich wysokość przekracza 20 metrów. Tak więc w przypadku dużego pożaru na najwyższym piętrze ewakuacja mieszkańców byłaby utrudniona.

Jest jednak dobra wiadomość. Wrzesińska komenda w 2019 roku otrzyma 40-metrowy podnośnik, z udźwigiem kosza wynoszącym ponad 400 kg. Obecny ma udźwig „tylko" 230 kg.

Fot. Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich

Thumb 20170528 165212

Łukasz Różański

10 miesięcy temu 4