Strajk nauczycieli. W poniedziałek o 8.00 belfrzy nie staną przed tablicami

Kwadrans przed godz. 22.00 Związek Nauczycielstwa Polskiego ogłosił, że rozmowy z rządem zakończyły się fiaskiem. Nie udało się wypracować porozumienia, a więc w poniedziałek o godz. 8.00 nauczyciele i pracownicy oświaty rozpoczną strajk. 

oświata 22:05 07-04-201910 50

Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych odrzuciły propozycje rządu. Porozumienie podpisała natomiast Solidarność. 

Strajk nie oznacza dla nich dni wolnych. Nauczyciele i pozostali pracownicy oświaty muszą się stawić w szkołach dokładnie o tej samej godzinie, o której rozpoczęliby pracę. Strajkujący wpisują się na listę strajkową. Od tego momentu nie wykonują żadnych czynności pracowniczych: nie prowadzą zajęć, nie uzupełniają dziennika, nie wykonują żadnych innych formalności. 

Niestrajkujący nauczyciele będą prowadzić zajęcia opiekuńcze z dziećmi, które pojawią się w szkołach, pod warunkiem, że na 25 dzieci przypadał będzie jeden nauczyciel. Opiekę będą sprawować też sami dyrektorzy. Jeśli jednak pojawi się więcej uczniów, dyrekcja ma obowiązek zawiadomić organ prowadzący szkołę... tyle że brak jednoznacznych przepisów, co dalej. Część prawników twierdzi, że to podstawa do zamknięcia placówki (brak możliwości zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom), inni zauważają, że nie ma jednoznacznych przepisów pozwalających zamknąć szkołę w czasie strajku. Pozostaje mieć nadzieję, że większość dzieci pozostanie w domach i niestrajkującym nauczycielom wystarczy mocy przerobowych do zapewnienia opieki pozostałym.

Strajk nauczycieli był tematem tygodnia „Wiadomości Wrzesińskich”, który wciąż jest dostępny w sklepach i kioskach. Do nabycia jest także wersja elektroniczna dostępna tutaj. Dyskutowaliśmy o nim także w najnowszym odcinku audycji „O co tyle hałasu?”. Ponadto zachęcamy do zapoznania się z felietonem redaktora naczelnego „WW” Waldemara Śliwczyńskiego „Popieramy strajk nauczycieli!” oraz dyskusji pod artykułem „Strajk nauczycieli – fanaberia czy słuszny protest pracowników oświaty?”.

Łącznie na terenie powiatu wrzesińskiego pracuje 1154 nauczycieli, 509 w gminie Września, 109 w gminie Miłosław, 90 w gminie Pyzdry, 110 w gminie Nekla oraz 115 w gminie Kołaczkowo.

Udział w strajku zadeklarowało 90-100 proc. pracowników wszystkich szkół podstawowych w powiecie wrzesińskim. Ponadto strajkować planuje 86 proc. pracowników Zespołu Szkół Zawodowych nr 2, 97 proc. pracowników Zespołu Szkół Politechnicznych, 76 proc. pracowników Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza, 95 proc. pracowników Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących oraz 92 proc. pracowników Zespołu Szkół Specjalnych.

To jednak deklaracje. Ostateczną decyzję nauczyciele i pracownicy oświaty podejmują jutro, wpisując się lub nie na listę strajkową. Mogą też zmienić zdanie w każdej chwili, strajkując jednego dnia, a pracując drugiego.

Flaga Związku Nauczycielstwa Polskiego powiewająca nad drzwiami Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących
Plakat informujący o strajku wywieszony na drzwiach budynku Zespołu Szkół Politechnicznych
Treść plakatu

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

22:05 07-04-2019