Sterylizacja służy ograniczaniu rozrodu zwierząt

Sterylizacja i kastracja zwierząt wydłuża im życie – pozwala uniknąć, szczególnie u suk, nie tylko ciąży, ale przede wszystkim choroby określanej mianem ropomacicza.

Moim zdaniem 11:12 10-05-20193 32

To bardzo często śmiertelna w skutkach choroba, polegająca na nagromadzeniu się wydzieliny gruczołowej we wnętrzu macicy. Po pewnym czasie, po cieczce wydzielina ta ulega bakteryjnemu zakażeniu, co skutkuje pojawieniem się ropy. Toksyny ropy za pośrednictwem układu krwionośnego są rozprowadzane po całym organizmie zwierzęcia, powodując uszkodzenie nerek, wątroby i serca.

Ropomacicze w zaawansowanym stadium, szczególnie jeśli nie jest zauważone na czas, może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Schorzenie to dotyczy głównie suk powyżej 5. roku życia, ale także kotek i młodszych suk. Sterylizacja służy ograniczaniu rozrodu zwierząt – już wszyscy dzisiaj wiedzą, że zupełnie nieracjonalne jest przekonanie, że suka musi mieć raz w życiu szczenięta.

Ten rodzaj zabobonu naprawdę należy włożyć między bajki. Ograniczanie bezdomności zwierząt bez sterylizacji/kastracji nie jest możliwe. Jest to też bardzo ważne w przypadku wolno bytujących kotów.

Hanna Mamzer

członkini stowarzyszenia Czysta Nekla

Thumb ww biernat

Filip Biernat

11:12 10-05-2019