Stacja meteorologiczna na nekielskiej szkole. Będzie przydatna do naukowych badań

Uczniowie nekielskiej szkoły w najbliższych miesiącach zbadają stan powietrza.

społeczeństwo 08:14 24-10-20190 0

W czwartek 10 października na budynku szkoły w Nekli zaczęła funkcjonować stacja meteorologiczna. Jest ona częścią projektu edukacyjnego, który przez najbliższe miesiące będzie realizowany przez uczniów tej placówki.

- Możemy obserwować zmiany pogodowe bezpośrednio z naszego regionu. Stacja rejestruje temperaturę, wilgotność, jakość powietrza, opady, kierunek wiatru oraz ciśnienie. Dodatkowo mamy możliwość generowania wykresów oraz innych statystyk - informuje Marek Wasiak, nauczyciel informatyki w nekielskiej szkole.

W każdej chwili w specjalnej zakładce na stronie www.szkola.nekla.pl można zobaczyć stan jakości powietrza w Nekli. Obecnie jest to wersja startowa strony, jednak wkrótce zostanie ona rozwinięta o dodatkowe wyniki pomiarowe. Co istotne, uczniowie będą mogli wykonywać pomiary dzięki montażowi tzw. budki meteorologicznej. Znajduje się w niej barometr, termometr i wskaźnik wiatru.

Powstanie stacji na budynku nekielskiej szkoły jest jednym z kilku elementów projektu "Młodzi eko-badacze". Poza meteorologiczną stacją w Nekli podobne urządzenia trafiły też do dwóch innych gminnych szkół - w Targowej Górce i Zasutowie. Doposażono też pracownie przyrodnicze we wszystkich placówkach. Ponadto uczniowie szkoły w Nekli od września mają do swojej dyspozycji drona. Będzie on wykorzystywany w zajęciach klas I-VIII.

Wspomniany projekt został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w kwocie 35 430 zł. Jest to połowa całkowitego kosztu, który wynosi nieco ponad 70 tys. zł.

Thumb jagie%c5%82a

Radosław Jagieła

08:14 24-10-2019