Potomkowie Ariego Goldsteina przy dworcu kolejowym. To była sentymentalna wizyta

Pamięć o obozie pracy przymusowej dla Żydów funkcjonującym przy dworcu kolejowym w Nekli została przywrócona.

społeczeństwo 17:23 28-09-20190 2

Świadczy o tym uroczystość zorganizowana w niedzielę 22 września w Nekielskim Ośrodku Kultury. W sali widowiskowej pojawiło się ponad 200 osób. Tuż przed rozpoczęciem wydarzenia trzeba było dostawiać dodatkowe krzesła. Wśród gości byli potomkowie Ariego Goldsteina, jednego z więźniów obozu. Do Nekli z Izraela przyjechali jego córka Varda Spaizer i wnuczka Anat Miller.

Podczas dwudniowej wizyty rodzina Ariego Goldsteina odwiedziła miejsce, które było dawnym obozem pracy przymusowej dla Żydów w latach 1942-1943. To miejsce znajdowało się przy dworcu kolejowym. A dokładnie tam, gdzie znajduje się pole kukurydzy. Więźniowie zajmowali się budową jednego z torów na trasie Poznań-Warszawa.

Podczas wizyty goście z Izraela zobaczyli skarpę żwirowni, z której 15-letni Arie Goldstein wywoził zaprzęgiem konnym żwir na bocznicę stacji kolejowej w Nekli. Tam więźniowie załadowywali urobek na specjalne wagony. Następnie towar był zawożony na miejsce budowy poszerzonego nasypu kolejowego pod drugi tor. 

Według historii niektórych neklan, ciała zabitych osób narodowości żydowskiej mogą znajdować się w pobliżu nasypu przy wówczas budowanym torze. Wiadomo też, że zmarłych grzebano około 100 metrów od obecnego drogi z Nekli w stronę Czerniejewa. Spoczywały w tym miejscu do wiosny 1958 roku. Wtedy ekshumowano je i przeniesiono na cmentarz komunalny w Miłostowie, we wschodniej części Poznania. Według jednego z dokumentów archiwalnych do poznańskiej nekropolii przywieziono tam 495 ciał.

Historię nekielskiego obozu i wspomnienia Ariego Goldsteina zawarto w dwóch publikacjach wydanych przez Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne. Każdy z obecnych na promocji otrzymywał publikacje za darmo. Istnieje jeszcze możliwość ich nabycia. Można to uczynić w sklepie wielobranżowym przy ul. Dworcowej w Nekli lub za pośrednictwem kontaktu z Jerzym Osypikiem (mailowo: oledrzy_nekla@wp.pl) lub telefonicznie (603 122 310).

Fot. Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne

Thumb jagie%c5%82a

Radosław Jagieła

17:23 28-09-2019