Powyborczy pejzaż

Klęska młodzieżówki piłkarskiej w mistrzostwach świata 2019 była chyba do przewidzenia. Wiele innych klęsk w przeszłości (nie tylko sportowych) też można było przewidzieć i uniknąć.

Moim zdaniem 12:09 07-06-20190 1

Jednak, buńczucznie nastawieni, zazwyczaj walczymy o mistrzostwo, potem o wszystko a na końcu już tylko o honor. Czy rzeczywiście jesteśmy tak beznadziejni, że trzeba tyle energii przeznaczać na budowanie nowego obrazu naszego narodu w świecie? A może nikogo nie interesują polskie mity i kompleksy, bo zwyczajnie dorobiliśmy się określonej opinii?

Fatalnie o rodakach mówili Piłsudski i Dmowski. Norwid i Krasiński pisali o kłótliwości i zawiści. „Polacy to jedyny naród na świecie, który potrafi napaść sam na siebie i przegrać”. Te słowa wypowiedział Andrzej Saramonowicz, reżyser i scenarzysta filmowy. I przyznam szczerze, że kiedy patrzę na powyborczy pejzaż (na to jak ułożyły się wybory do Parlamentu UE) wydają mi się być trafione w punkt.

Nie potrafimy dać sobie szansy na zmiany, na świeżość i młodość. Relikty przeszłości, owe cyniczne ikony – nadal trwają w naszym życiu. Co i ile trzeba zrobić, żebyśmy zaczęli się rozumieć i siebie samych w końcu lubić?

Jacek Pietrzyk

wrześnianin

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

12:09 07-06-2019