Poseł Tomasz Nowak podsumowuje swoją czteroletnią działalność w Sejmie

Poseł Tomasz Nowak z Platformy Obywatelskiej podsumował swoją kadencję w Sejmie. Rozpoczął także kampanię Koalicji Obywatelskiej i Samorządowców.

aktualności 12:00 13-07-20190 5

„WW”: Regularnie dyżurował pan w czasie kadencji we Wrześni. Z jakimi problemami zgłaszali się do pana mieszkańcy?

TOMASZ NOWAK: – To głównie sprawy związane z urzędami, najczęściej państwowymi. Wtedy z pismem zwracałem się do odpowiedniego ministerstwa albo rozszerzałem temat w interpelacji poselskiej. Najczęściej poruszaną kwestią była sprawa obwodnicy. W tej sprawie spierałem się z premier Beatą Szydło. Nawet zaproponowałem podzielenie się sukcesem pt. „fabryka Volkswagena we Wrześni”, żeby tylko dali pieniądze na obwodnicę.

Ostatecznie to miasto Września wybuduje obwodnicę.

Zaniepokoiło mnie zdanie, które usłyszałem w kuluarach Sejmu: „Dlaczego mamy pomagać Niemcom?”. Skoro Niemcy inwestują, niech wybudują sobie obwodnicę. To było dosyć zaskakujące.

Nie dziwi pana, że coraz więcej zadań administracji rządowej muszą realizować samorządy? To nie tylko jeśli chodzi o obwodnicę, ale również oddział udarowy wrzesińskiego szpitala. Państwo nie działa.

W sprawie udarówki we Wrześni podjąłem stosowną interpelację. Zobaczymy, co z tego wyniknie. Szpitale powiatowe w Polsce to jest tykająca bomba. Ona zaraz wybuchnie. Mam wrażenie, że państwo polskie leci na ostatnich oparach i jest to klajstrowane zapomogami, tzw. socjalem. Ale naprawdę sprawa służby zdrowia idzie w złym kierunku. Lekarze przygotowują się do strajku, bo też pracują na okrągło, nie ma pielęgniarek, itd. Problem służby zdrowia, który został zaniedbany przez PiS, trzeba będzie rozwiązać w kolejnej kadencji. To wszystko widać na przykładzie wrzesińskiego szpitala, gdzie nowoczesny oddział udarowy nie może otrzymać kontraktu. Do tego obwodnica, którą musi robić samorząd. Takich kwestii jest zdecydowanie więcej. Jeśli PiS wygra, będzie postępowała deprecjacja samorządu. Na przykład prawo, które zostało wprowadzone, związane z wotum zaufania dla burmistrzów lub jego brakiem – konsekwencją tego mogą być obniżone progi w referendach ws. odwołania włodarzy.

Ankieta

Czy jesteś zadowolony z pracy posła Tomasza Nowaka w kadencji 2014-2019?

Przed nami jesienna kampania do parlamentu. W ubiegłym tygodniu odbyła się Rada Regionu PO. Jakie ustalenia personalne tam poczyniono? Czy ktoś z Wrześni wystartuje do parlamentu?

Każdy powiat ma przedstawić dwóch kandydatów – kobietę i mężczyznę. Najpierw zbieramy kandydatów z naszego środowiska, ale mamy świadomość, że oprócz nas będziemy mieli kandydatów koalicyjnych. Być może z SLD czy PSL. Mamy w gotowości nasze nazwiska, również dwa z Wrześni. Do końca lipca wszystko się wyjaśni i stworzymy te listy. Na razie jesteśmy bardzo aktywni w terenie – byłem w Turku, na targach rolniczych w Kościelcu, na bazarze w Koninie. Dzisiaj (1 lipca – przyp. red.) działam na ulicach Wrześni.

Liczby posła Tomasza Nowaka

Wziął udział w 97,12 proc. głosowań w Sejmie

Odbył 317 spotkań środowiskowych i dyżurów poselskich

Złożył 840 interpelacji i zapytań poselskich

141 wystąpień w Sejmie, opiniowanie projektów UE

9. miejsce w rankingu tygodnika „Wprost” po roku pracy w Sejmie

Thumb ww biernat

Filip Biernat

12:00 13-07-2019