Poseł Bartosz Józwiak chce rzucić wyzwanie Tomaszowi Kałużnemu. Kukiz 15' startuje z kampanią samorządową

Poseł Bartosz Józwiak nie wyklucza startu w wyborach na burmistrza Wrześni. Jakub Pera powalczy o fotel wójta gminy Kołaczkowo. Przemysław Piechocki i Jarosław Czyż lokomotywami wyborczymi do rady powiatu. Kukiz 15' zaprezentował swoje struktury i odkrył przedwyborcze karty.

aktualności 10 miesięcy temu 69

W poniedziałek Stowarzyszenie Kukiz 15' zorganizowało konferencje prasową, która zapoczątkowała kampanię do samorządów 2018. Spotkanie odbyło się w siedzibie redakcji „Wiadomości Wrzesińskich”. Główną częścią konferencji była prezentacja kandydatów, którzy będą ubiegali się o mandaty radnych, wójta i burmistrzów.

Ankieta

Czy Twoim zdaniem poseł Bartosz Józwiak z Kukiz 15' powinien wystartować w wyborach na burmistrza Wrześni?

O fotel burmistrza Wrześni ma zamiar ubiegać się dr Bartosz Józwiak. Od 2015 poseł ziemi wrzesińskiej na Sejm RP. Choć jak podkreśla ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

- Pamiętajmy, że rola parlamentarzysty jest zupełnie inna od roli samorządowca szczególnie burmistrza. To zupełnie inne problemy, inny rodzaj działalności. Być może zdarzy się kandydat lepszy ode mnie, który będzie potrafił zrealizować przez nas wyznaczone cele. To nie jest rzecz, którą dzisiaj jestem w stanie zadeklarować ostatecznie – wyjaśniał nam poseł Bartosz Józwiak.

Kandydatem na stanowisku wójta gminy Kołaczkowo będzie Jakub Pera, samorządowiec z Borzykowa, pracownik Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Jakub Pera, kandydatem na wójta gminy Kołaczkowo 

- Za szybko byłoby oceniać dzisiaj całą kadencję. Pani wójt ma jeszcze cały rok przed sobą na wypełnienie swoich kilkunastu obietnic wyborczych. Nawet niedawno zapytaliśmy na jakim etapie jest realizacja tych obietnic. Popełniłem polityczny błąd popierając w drugiej turze wyborów Teresę Waszak, choć muszę przyznać że jeden z moich pomysłów został zrealizowany, a więc przygotowanie projektów dróg z myślą o pozyskaniu środków zewnętrznych, za co pani wójt pragnę podziękować. Spotykam się z głosami mieszkańców, że jest konieczność zmiany. Nie wszystkie rzeczy się podobają, mówiąc odważnie, wiele rzeczy nie podoba się większości – mówił Jakub Pera.

Kandydatami do Rady Powiatu Wrzesińskiego w okręgu wrzesińskim będą Przemysław Piechocki i Jarosław Czyż.

Od lewej Jarosław Czyż, Przemysław Piechocki i Sławomir Przekaza

Przemysław Piechocki jest dyrygentem Chóru „Lutnia”, w powiecie chce zajmować się sprawami kultury.

- Jeżeli ja mam poważny problem z tym, aby wypełnić wszystkie należne druki do tego, aby stanąć w konkursie ofert, w którym być może ktoś mi rzuci 500 zł na działania kulturalne, jeśli ja mam z tym problem, to pytanie brzmi to na ile jest to obywatelskie, na ile jest to oferta dla ludzi, którzy chcą działać w kulturze. Nie jest sztuką wydać pół miliona na gwiazdę, bo nie jest sztuką wspierać tych, którzy poradzą sobie bez tych pieniędzy – przekonywał Przemysław Piechocki.

Konferencja odbyła się w siedzibie redakcji "Wiadomości Wrzesińskich"

Jarosław Czyż jest z zawodu plastykiem i grafikiem. Od kilkunastu lat działa aktywnie w stowarzyszeniach kibicowskich Lecha Poznań. Kultywuje pamięć o powstańcach wielkopolskich m. in.: przez organizację zbiórek pieniężnych na renowację grobów powstańczych.

- Najważniejsza powinna być dla nas nasza mała lokalna ojczyzna. Nie interesuje mnie wielka polityka. Zawsze starałem się działać dla społeczności lokalnej, zaszczepiać wiedzę historyczną wśród młodzieży odnośnie powstania wielkopolskiego. Jestem członkiem komitetu honorowego 100-lecia obchodów powstania. Udowodniliśmy m.in.: z panią Beatą Sieradzką, że można w tej sprawie wiele zrobić. A nie tylko mówić „zróbcie!” i wypinać piersi po medale – mówił Jarosław Czyż.

Działacze i sympatycy Kukiz 15'

Działacze Kukiz 15' poinformowali, że na terenie Wrześni powstało koło terenowe tej organizacji. Przewodniczącym koła został Przemysław Piechocki, natomiast sekretarzem Danuta Unrath.

Thumb ww biernat

Filip Biernat

10 miesięcy temu 69