Ponownie odsłonięto pomnik Słowackiego. Krótko potem burmistrz zadziwił mieszkańców

Uroczystość ponownego odsłonięcia pomnika Juliusza Słowackiego odbyła się w sobotę 14 września w Miłosławiu.

społeczeństwo 18:31 14-09-20196 6

Pomnik wielkiego poety, który znajduje się w głębi miłosławskiego parku jest pierwszym pomnikiem Juliusza Słowackiego na ziemiach polskich. Ufundowany został przez Józefa Kościelskiego. Jego uroczyste odsłonięcie nastąpiło w 1899 roku. W wydarzeniu wzięło udział wiele osobistości świata artystycznego i literackiego, w tym m.in. Henryk Sienkiewicz.

W 120. rocznicę tych wydarzeń dokonano jego ponownego odsłonięcia, a scenariusz uroczystości nawiązywał do tych z 1899 roku. W postacie sprzed lat wcielili się aktorzy z Teatru Terminus A Quo w Nowej Soli. Wydarzenie sprzed ponad wieku uświetniły również pieśni wykonane przez Cameratę. Wrzesiński chór przepięknie odśpiewał m.in. „Bogurodzicę”. 

Edward Gramont w roli Józefa Kościelskiego 
Chór Camerata 

Punktem kulminacyjnym uroczystości było odsłonięcie pomnika między innymi przez burmistrza Huberta Gruszczyńskiego i przewodniczącego Rady Miejskiej w Miłosławiu Dawida Strzelczyka. Oficjalna część zakończona została wykonaniem wspólnego zdjęcia wszystkich uczestników uroczystości.

Większa rozdzielczość zdjęcia dostępna jest w poniższej galerii 

Dodajmy, że w trakcie dzisiejszych wydarzeń doszło do zabawnej sytuacji. Wszystko za sprawą burmistrza Miłosławia, który w swoim przemówieniu zaprosił zgromadzonych na posiłek do pałacu. Wielu osób nie dowierzało, że zaproszenie było skierowane do każdego. 

– Naprawdę możemy się częstować? – dopytywali dziennikarza „WW”.

Wiele osób z wielką nieśmiałością nakładało na talerz przygotowane dania. Gdy ich spróbowali nie ukrywali zachwytu. Nie tylko dla dań.

– W życiu bym się nie spodziewała, że ktoś zaprosi na taki poczęstunek zwykłych ludzi – mówiła jedna z kobiet.

– Gdybym wiedziała, że tutaj tak będzie to obiadu bym dzisiaj nie gotowała – żartowała inna.

Posiłek przygotowany został przez pracowników kuchni Szkoły Podstawowej w Miłosławiu. 

Uroczystości 120. lecia odsłonięcia pomnika odbywała się pod patronatem prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Współfinansowana była zaś przez powiat wrzesiński. 

Thumb 64861016 2494978670553670 5517157221407916032 o

Łukasz Różański

18:31 14-09-2019