Pomóżmy Jarosławowi i innym chorym na białaczkę

Jarosław Witczak z Przyborek poszukuje genetycznego brata lub siostry. Tylko oni mogą mu uratować życie. Czekają też inni chorzy.

zdrowie ponad rok temu 0

Pan Jarek choruje na ostrą białaczkę. Szansą dla niego jest przeszczep szpiku od niespokrewnionego dawcy. Szpik można pobrać tylko od bliźniaka genetycznego czyli osoby o identycznym kodzie genetycznym. Już za dwa tygodnie we Wrześni odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców dedykowana panu Jarkowi. Organizuje ją wrześnianka - Agnieszka Kaźmierczak wraz z fundacją DKMS.

Zarejestrować się będzie można: 8 i 9 kwietnia przy galerii Karuzela (10.00-19.00), a także 8 kwietnia w Miłosławskim Centrum Kultury (9.00-14.00) i 9 kwietnie w kościele pw. św. Królowej Jadwigi (9.00-14.00).

Dawcą szpiku może zostać osoba między 18 a 55 rokiem życia, ważąca co najmniej 50 kg i bez zbytniej nadwagi. Przy rejestracji wypełnia się ankietę dotyczącą stanu zdrowia i pobiera wymaz z wnętrza policzka. Dane potencjalnego dawcy umieszczane są w rejestrach krajowych i anonimowo przekazywane do rejestrów zagranicznych. 

Telefon z bazy dawców oznacza, że gdzieś na świecie jest pacjent, który czeka na naszą pomoc. Po dokładnych badaniach krwi od dawcy pobierany jest szpik.

Szpik pobiera się dwoma metodami. Najczęściej pobiera się go z krwi obwodowej. Dawca musi przez 5 dni przyjmować czynnik wzrostu w postaci zastrzyków podskórnych (może je aplikować sobie sam). Następnie jedzie do wyznaczonej kliniki, gdzie pobierany jest szpik. Wszystko trwa ok. 4-5 godzin.

U 20. proc. dawców szpik trzeba pobrać z talerza kości biodrowej. To zabieg odbywający się w pełnym znieczuleniu, który wymaga około 3 dni hospitalizacji. 

Szpik regeneruje się w około dwa tygodnie. Podczas pobrania dawca jest ubezpieczony i nie ponosi żadnych kosztów.

Pamiętajmy, że im więcej potencjalnych dawców w bazie, tym większa szansa na znalezienie bliźniaka genetycznego dla chorych. Także dla pana Jarka.

W aktualnym wydaniu WW można przeczytać o panu Jarosławie, a także o panu Pawle, który przeszedł przeszczep szpiku.

Zapraszamy!

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

ponad rok temu 0