Otrzymali dofinansowanie na neutralizację rakotwórczej drogi – cieszą się wszyscy!

116 tysięcy złotych dofinansowania otrzyma gmina Miłosław na remont drogi na Czeszewo Budy. – To fantastyczna wiadomość – mówi sołtys Czeszewa Zbigniew Piszczatowski

aktualności ponad rok temu 0

Powody do radości są duże, bo mieszkańcy od lat zabiegali o poprawę nawierzchni drogi. Podkreślali, że w ostatnich latach w Czeszewie-Budach na nowotwory zachorowało 9 mieszkańców. Troje z nich zmarło. Liczba zachorowań jest bardzo duża, biorąc pod uwagę fakt, że wioska liczy nieco ponad 50 mieszkańców. Zbigniew Piszczatowski nie ma wątpliwości, że przyczyną tego jest wysypana na drodze szlaka.

– Wiatry roznoszą rakotwórczy pył wprost na blok. Można stosować szlakę do utwardzania dróg ale musi być ona nakryta ziemią, kamieniem czy destruktem. Chodzi o to, aby nie pyliła – mówi sołtys.

W sprawie drogi alarmowaliśmy w połowie zeszłego roku. Burmistrz Zbigniew Skikiewicz obiecał nam wówczas, że gmina spróbuje pozyskać pieniądze na drogę w ramach tzw. schetynówek. Ostatecznie środki pozyskano z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Z tego samego źródła gmina w ubiegłym roku otrzymała pieniądze na modernizację drogi za parkiem w Mikuszewie.

Droga, która została zrobiona za parkiem w Mikuszewie

Dodajmy, że w tegorocznym budżecie na drogę Czeszewo Budy zapisano 20 000 zł. Radni wygospodarowali te pieniądze na opracowanie projektu remontu drogi.

– Szacuję, że będziemy musieli dołożyć do remontu około 120 000 zł środków własnych. Na pewno takie pieniądze znajdziemy w budżecie – zapewnia Hubert Gruszczyński, przewodniczący Rady Miejskiej w Miłosławiu.

Gminie nie udało się natomiast pozyskać środków z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych na modernizację ul. Wierzbowej w Orzechowie.

Thumb 20170528 165212

Łukasz Różański

ponad rok temu 0