Okradziono przydrożną kapliczkę w Modlicy

Z przydrożnej kapliczki w Modlicy w gminie Pyzdry została skradziona figura Matki Boskiej. 

społeczeństwo 21:22 07-06-20195 12

O zdarzeniu w czwartek 30 maja powiadomili mieszkańcy sołtysa Karola Styczyńskiego. Ten jeszcze tego samego dnia poinformował o kradzieży policję. Figura zaginęła najprawdopodobniej z 25 na 26 maja.

Figurka dla mieszkańców przedstawiała nie tylko wartość materialną, ale w dużej mierze sentymentalną. Została ufundowana przez mieszkańców prawdopodobnie jeszcze pod II wojną światową. Nie wiadomo, dlaczego po tylu latach trwania w przydrożnej kapliczce, ktoś ją zabrał.

Fot. Archiwum muzeum w Pyzdrach

- Figurka Matki Boskiej rzeczywiście może pochodzić z przed wojny. Jest to odlew zapewne w masie wapienno- gipsowej niekiedy z domieszką mielonej cegły. Mimo ogólnie powszechnego typu przedstawienia Matki Bożej Niepokalanej to opracowanie plastyczne, sposób zdobień (płaszcz MB posiada wgłębny ornament) figury jest dość rzadki - tłumaczy Michał Czerniak, kustosz pyzdrskiego muzeum.

Jeżeli ktoś może pomóc w odzyskaniu cennej figury, widział ją gdzieś lub może wskazać miejsce, gdzie mogłaby się znajdować, proszony jest o kontakt z policją. A może osoba, która ją wzięła, zdecyduje się na zwrócenie figury i umieszczenie jej tam, skąd została zabrana. 

W tym samym czasie została skradziona figurka Matki Boskiej w Sokolnikach.

Thumb grobelny 1

Sławomir Grobelny

21:22 07-06-2019