Odbudujemy zabytkowy krzyż na cmentarzu przy Gnieźnieńskiej?

Nasze miasto – wbrew temu, co zaprezentowała telewizyjna Jedynka w niedzielny poranek w cyklu „Zakochaj się w Polsce” – nie obfituje w zabytki. 

Moim zdaniem 16:09 11-04-20191 10

Oczywiście one są, bo wszędzie są, ale jest ich mało. Dlatego bardzo zmartwiła mnie wiadomość, że na cmentarzu parafialnym przy Gnieźnieńskiej zniszczeniu uległ XIX-wieczny krzyż. Ten krzyż można uratować, można go poskładać „do kupy” i ponownie ustawić na też zabytkowym postumencie. Aby tak się stało, potrzebne są „tylko” pieniądze. Nie wiem ile, ale moim zdaniem warto i trzeba je znaleźć. 

Zabytkiem jest też postument, na którym stał krzyż
Po krzyżu nie ma już śladu – jego szczątki zostały zabrane z cmentarza;
 mamy nadzieję, że są dobrze zabezpieczone

Cmentarz należy do parafii farnej, ale zabytki, jakie na nim się znajdują, są naszą wspólną „własnością”. I z tego względu nie możemy oczekiwać, że odbudową krzyża zajmie się sama parafia. Trzeba jej pomóc. Apeluję do władz gminy, powiatu, do stowarzyszeń społecznych działających na naszym terenie i do mieszkańców: nie pozwólcie, nie pozwólmy, żeby krzyż wyrzeźbiony w 1872 r. przez naszego krajana Józefa Kalasantego Jakubowskiego przestał istnieć. To da się zrobić.

Pisaliśmy o tym TUTAJ 

Ankieta

Czy jesteś za odbudową zniszczonego zabytkowego krzyża?

Ankieta

Kto powinien odbudować zniszczony krzyż?

Mamy nadzieję, że będzie kiedyś znowu wyglądał tak:

Krzyż na cmentarzu parafialnym, 2002.01.18 – Fot. Waldemar Śliwczyński

Thumb img035

Waldemar Śliwczyński

16:09 11-04-2019