O nas w „Wyborczej”

Niedawno w dodatku do „Gazety Wyborczej” – „Dużym Formacie” – opublikowano obszerny tekst o walce mieszkańców Kawęczyna, Marzenina i Gulczewa.

Moim zdaniem 12:24 29-03-20195 2

Mieszkańcy walczą o to, by przy ich domostwach nie powstała kolejna ferma – tym razem gigantyczna ferma brojlerów projektowana na milion ptaków w jednorazowej obsadzie.

To w praktyce około 7 milionów ptaków rocznie, bowiem zwierzęta tuczy się około czterdziestu dni, potem wszystkie zabija, czyści halę w czasie tak zwanej przerwy technologicznej, a potem wprowadza do tuczu kolejną obsadę.

Problem budowania tego rodzaju inwestycji jest poważnym wyzwaniem – z jednej bowiem strony, ludzie po prostu chcą kupować tanie mięso. Nawet jeśli deklarują (np. w badaniach CBOS), że ważna jest dla nich jakość i etyka prowadzonej produkcji zwierzęcej, to potem okazuje się, że kupują jednak to, co jest najtańsze. Z drugiej strony uciążliwość sąsiedztwa ferm przemysłowych jest niezaprzeczalna, co prowadzi do protestów mieszkańców.

Jak rozwiązywać takie kłopoty? Jedną z odpowiedzi jest tworzenie specjalnych stref przemysłowych, gdzie lokować można uciążliwe, ale potrzebne społecznie inwestycje.

Hanna Mamzer

socjolog, prezes stowarzyszenia Czysta Nekla

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

12:24 29-03-2019