Nowy wspaniały świat

Wszystko ma w nim swoje miejsce. Jakiekolwiek problemy, te obecne i te przyszłe, rozwiązane są raz na zawsze.

Moim zdaniem 09:10 16-08-20190 0

Nie trzeba dokonywać żadnych wyborów, szczególnie moralnych, bo prawo oraz drobiazgowe procedury i przepisy – ten najwspanialszy wytwór inteligencji człowieka – regulują całą skomplikowaną machinę społecznego życia. Chwilowym jego zakłóceniem staje się dogorywający na wrzesińskim rynku człowiek.

Ale od czego przepisy? One mówią wprost, że nikogo nie można ratować wbrew jego woli. Urzędnik, policjant, ratownik, lekarz – wszyscy oni spełnili swój obowiązek, ale skoro ofiara nie chce współpracować...? Nic więcej zrobić się nie da, trudno komukolwiek coś zarzucić. A jednak samobójców, którym brakuje woli życia, ratuje się za wszelką cenę – nawet, jeśli wyraźnie tego nie chcą.

Przepisy... Nieprawdopodobna ich kumulacja sprawia, że ludzie umierają pod szpitalami, bo życie procedur góruje nad życiem człowieka. Dlatego ciągle uważam, że Sofoklesowska „Antygona” to najważniejsza lektura szkolna: o sumieniu, które ma nas drapać od spodu i nie pozwalać na spokojny sen – nawet w Nowym Wspaniałym Świecie...

Mirosław Jadryszak

nauczyciel, pasjonat fotografii i filmu

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

09:10 16-08-2019