Nie stójmy z boku w sprawie plastiku

O tym, że jednorazowe opakowania z plastiku to coraz większy problem, nikogo przekonywać nie trzeba. Tak nam się przynajmniej wydawało.

Moim zdaniem 12:28 30-08-20198 8

Niedawno wystąpiliśmy do władz miasta, aby zaprzestano korzystania z jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych w miejskich instytucjach oraz podczas wydarzeń organizowanych przez gminę Września. Można je łatwo zastąpić ich wielorazowymi odpowiednikami lub biodegradowalnymi jednorazówkami.

Niestety, w krótkiej odpowiedzi burmistrza przeczytaliśmy, że „korzystanie z wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa”. To prawda, przepisy (jeszcze) tego nie wymagają, ale to marna pociecha dla środowiska. Problem należy potraktować poważnie, a nie zasłaniać się brakiem prawnych wymogów.

Jak do tego problemu podchodzą inne miasta? Kraków już w kwietniu przyjął uchwałę zakazującą używania plastikowych jednorazówek w miejskich instytucjach, w maju Wałbrzych zakazał użycia takich naczyń i sztućców na miejskich imprezach, niedawno do takiego rozwiązania przychyliła się Warszawa. Nie stójmy z boku. Nie mamy planety B.

Kornel Tomczak

członek stowarzyszenia Projekt Września

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

12:28 30-08-2019