NIE dla strzelania na rykowiskach!

Wrzesień to najpiękniejszy chyba miesiąc roku – jeszcze ciepło, ale już nie gorąco, robactwo nie doskwiera już tak dokuczliwie, lasy zapełniają się grzybami i jeszcze słychać żurawie.

Moim zdaniem 12:40 27-09-20190 3

A na dodatek rozpoczyna się rykowisko – to niesamowite misterium dźwięków i zachowań, trochę tajemniczych, a trochę dla człowieka zrozumiałych. Kto kiedykolwiek spędził noc w lesie, słuchając porykiwania konkurujących ze sobą byków, ten wie, o czym piszę. Takich miejsc, zachęcających do samotnych wypraw i słuchania zwierząt, w naszych lasach jest mnóstwo, a doznania są naprawdę bardzo ciekawe.

Niestety, legalne jest polowanie w czasie rykowisk na zwierzęta – i chociaż od dawna budzi to sprzeciwy aktywistów, nadal polowania są realizowane. Widać jednak pewien rodzaj trendu wśród myśliwych o bardziej etycznym podejściu do zwierzyny: nie strzelają z ambon na nęciskach i nie strzelają na rykowiskach. Takie postawy rzeczywiście cieszą, bo strzelanie do zwierząt, kiedy pod wpływem hormonów ich percepcja jest ukierunkowana tylko na poszukiwania partnerów do rozrodu, wydaje się być naprawdę okrutnym działaniem.

Hanna Mamzer

socjolog, prezes stowarzyszenia Czysta Nekla

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

12:40 27-09-2019