Nauczyciel-związkowiec załatwił dyrektorom szkół śledztwo prokuratury

Prokuratura musi sprawdzić, czy dyrektorzy sześciu wrzesińskich placówek oświatowych złamali prawo. Doniósł na nich Janusz Czyż, szef miejscowego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

oświata 8 miesięcy temu 85

Cała sprawa dotyczy strajku ZNP z początku roku przeciwko rządowej reformie oświaty i likwidacji gimnazjów. Decyzję o przystąpieniu do protestu każda szkoła podejmowała osobno w ramach referendum strajkowego. Jednak dyrektorzy szkół podległych wrzesińskiemu starostwu powiatowemu w ogóle nie wyrazili zgody na referenda i nie przystąpili do strajku.

Nie spodobało się to Januszowi Czyżowi, prezesowi wrzesińskiego oddziału ZNP, który doniósł na dyrektorów do prokuratury.

– Zdecydowałem się na taki krok, bo nie było innej możliwości. W placówkach gminnych wszyscy dyrektorzy wzięli udział w procedurach strajkowych i nikt nie widział problemu – dodaje szef ZNP.

Sprawa trafiła do prokuratury pod koniec lutego. Tam zdecydowano, że każdy przypadek będzie rozpatrywany osobno, dlatego zarejestrowano sześć postępowań.

Co dalej działo się w tej sprawie? Jaką decyzję podjął sąd? Jak sprawę komentują sami dyrektorzy? O tym można przeczytać w najbliższym wydaniu „WW”.

Dorota Tomaszewska

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

8 miesięcy temu 85