Nauczyciel-związkowiec załatwił dyrektorom szkół śledztwo prokuratury

Prokuratura musi sprawdzić, czy dyrektorzy sześciu wrzesińskich placówek oświatowych złamali prawo. Doniósł na nich Janusz Czyż, szef miejscowego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

oświata 12 miesięcy temu 85

Cała sprawa dotyczy strajku ZNP z początku roku przeciwko rządowej reformie oświaty i likwidacji gimnazjów. Decyzję o przystąpieniu do protestu każda szkoła podejmowała osobno w ramach referendum strajkowego. Jednak dyrektorzy szkół podległych wrzesińskiemu starostwu powiatowemu w ogóle nie wyrazili zgody na referenda i nie przystąpili do strajku.

Nie spodobało się to Januszowi Czyżowi, prezesowi wrzesińskiego oddziału ZNP, który doniósł na dyrektorów do prokuratury.

– Zdecydowałem się na taki krok, bo nie było innej możliwości. W placówkach gminnych wszyscy dyrektorzy wzięli udział w procedurach strajkowych i nikt nie widział problemu – dodaje szef ZNP.

Sprawa trafiła do prokuratury pod koniec lutego. Tam zdecydowano, że każdy przypadek będzie rozpatrywany osobno, dlatego zarejestrowano sześć postępowań.

Co dalej działo się w tej sprawie? Jaką decyzję podjął sąd? Jak sprawę komentują sami dyrektorzy? O tym można przeczytać w najbliższym wydaniu „WW”.

Dorota Tomaszewska

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

12 miesięcy temu 85