Naturalna prostota

Myślenie o zrównoważonym rozwoju i przybliżeniu natury do człowieka osadzonego w miejskich realiach może przybierać postać bardzo prostych rozwiązań.

Moim zdaniem 11:59 07-06-20191 0

Holandia proponuje takie, które może realizować każdy mieszkaniec: nasadzanie roślin, nawet czasem bardzo drobnych, przy domach, także przy miejskich kamienicach, na maleńkich skrawkach ziemi wydartych supremacji betonowych płytek.

Kiedyś popularne były pracownicze ogródki działkowe – jednak nie każdy może taki mieć. Dzisiaj więc coraz szerzej proponuje się tworzenie w miastach ogródków społecznych – warzywne grządki zakwitły już na dachach Nowego Jorku i Hongkongu, w parkach Berlina czy Hagi, zielona fala dotarła też do Polski, czy dotrze do miast naszego powiatu?

Działania w ramach promowania zieleni polegają na obsadzaniu niezagospodarowanych miejsc i na sadzeniu roślin, które po prostu podobają się mieszkańcom. Bez konsultacji, bez planów, bez kontroli. Tworzenie mikroogródków w miastach daje ludziom poczucie dbania o otoczenie, zbliża do przyrody, tworzy przestrzeń sprzyjającą ludziom, owadom i ptakom. W takich miejscach żyje się lepiej.

Hanna Mamzer

socjolog, prezes stowarzyszenia Czysta Nekla

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

11:59 07-06-2019