Mniej plastiku także we Wrześni

W tym roku Parlament Europejski zatwierdził zakaz sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takich jak talerze, sztućce, słomki i styropianowe kubeczki.

Moim zdaniem 13:13 05-07-201915 8

Powyższe produkty zostaną objęte zakazem sprzedaży w UE do 2021 r. Jednorazowe opakowania z plastiku to coraz większy problem. Tworzywa sztuczne gromadzą się w morzach, oceanach i na plażach oraz w lasach z powodu powolnego tempa ich rozkładu.

Mamy pomysł na ograniczenie ich użycia w naszym mieście. Ponieważ przykład powinien płynąć z góry, złożyliśmy wniosek o nieużywanie wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych we wszelkich instytucjach miejskich, w tym podczas wydarzeń, w których organizacji uczestniczy gmina Września.

Wyroby te można zastąpić wielorazowymi odpowiednikami lub jednorazowymi produktami ulegającymi kompostowaniu czy biodegradacji. Do takich rozwiązań przekonały się m.in. Kraków, Wałbrzych czy Warszawa.

Czekamy na to, aż Września dołączy do grona polskich miast, które postanowiły nie czekać na odgórne regulacje, tylko własnymi środkami zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko.

Kornel Tomczak

członek stowarzyszenia Projekt Września

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

13:13 05-07-2019