Mikon - kiedyś duma Miłosławia, dzisiaj wstydliwa ruina

Zakład odzieżowy Mikon, a wcześniej Modus i Ormii był chlubą i dumą Miłosławia. Od dekady nic się tutaj nie szyje, a fabryczne budynki popadły w ruinę. Gmina Miłosław zamierza nabyć te nieruchomości i rozwinąć tutaj budownictwo wielorodzinne.

historia 12:15 10-08-20191 16

Starania burmistrza Huberta Gruszczyńskiego opisaliśmy w piątkowym (9 sierpnia) wydaniu „Wiadomości Wrzesińskich” (cyfrowe wydanie TUTAJ). Dzisiaj przypominamy ponad 60-letnia historię zakładów odzieżowych z ulicy Sienkiewicza w Miłosławiu.

Zakłady Przemysłu Odzieżowego Modus w Miłosławiu powstały na bazie fabryki cygar uruchomionych w 1899 roku przez Józefa Kościelskiego. Po nacjonalizacji majątku Kościelskich w 1945 uruchomiono tutaj szwalnię, która zajmowała się głównie produkcją mundurów dla straży pożarnej. Z biegiem lat poszerzono asortyment zakładu. W latach 50 i 60. głównych odbiorcą miłosławskiego zakładu stało się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Szwalnia w tym czasie szyła mundury głównie dla Milicji Obywatelskiej i Ochotniczych Rezerw Milicji Obywatelskiej. Zakres produkcji miał wpływ na nazwę przedsiębiorstwa – Zakład Przemysłu Odzieżowego Ormii w Miłosławiu.

Zakłady odzieżowe w Miłosławiu lata 50.

W 1971 fabryka odzieżowa w Miłosławia została włączona do koncernu – Zakładów Przemysłu Odzieżowego Modus, którego główna siedziba znajdowała się w Bydgoszczy. Na początku lat 70. zakład został zmodernizowany i rozbudowany. Znacząco poszerzony został asortyment produkcji. Modus produkował dla wszystkich instytucji i przedsiębiorstw, których pracownicy na co dzień musieli używać mundurów.

Głównym odbiorcą stało się Ministerstwo Obrony Narodowej, który zamawiało mundury do wszystkich rodzajów wojski. W szczycie powodzenia miłosławski Modus szył dla wojska 180 tysięcy mundurów rocznie. Kolejnymi ważnymi klientami były Polskie Koleje Państwowe, Poczta Polska, Telekomunikacja Polska, Służba Więzienna i Służba Leśna. Wzrost zamówień powodowała, wzrost zatrudnienia. W 1980 zakładzie pracowało już 369 osób, głównie szwaczek oraz mężczyźni na stanowiskach prasowaczy. Dyrekcja centralna znajdowała się w Bydgoszczy, ale miłosławski oddział miał swojego dyrektora.

Mikon - hol główny

W 1991 roku w Modusie pracowało już 450 osób. Jak wiele przedsiębiorstw państwowych dotknął kryzys wywołany reformami Leszka Balcerowicza. Wiele dotychczasowych odbiorców wyrobów Modusu przestało płacić. Zakład zaczął szukać klientów za granicą, dlatego szył między innym mundury galowe dla Bundeswery, a także ubrania na zlecenie włoskiej firmy Arwa.

Główną część załogi stanowiły panie

W 1992 roku na podstawie zarządzenia Ministra Przemysłu i Handlu doszło do podziału przedsiębiorstwa Modus na cztery odrębne firmy w Miłosławiu, Pile, Inowrocławiu i Bydgoszczy, które dotychczas działały łącznie i pod wspólną bydgoską dyrekcją.

Hala produkcyjna Mikonu

Od 1 stycznia 1993 zakład w Miłosławiu zmienił nazwę na Przedsiębiorstwo Odzieżowe Mikon. Głównym odbiorcą zakładu nadal był MON, PKP i Poczta Polska i inne służby mundurowe, ale zamówień było znacznie mniej niż w czasach PRL-u. Dlatego postawiono na eksport ubrań do Włoch, Holandii i Szwecji, Niemiec i Danii – często były to zlecenia od prywatnych firm odzieżowych. Mikon posiadał odpowiednie maszyny i wyszkolony personel, aby zrealizować takie kontrakty. W 1996 roku Mikon został przekształcony w spółkę akcyjną.

Ankieta

Czy Twom zdaniem Modus/Mikon był dobrą firmą w swojej branży?

W 2007 roku Mikon znalazł się w trudnej sytuacji. Przedsiębiorstwo postanowiło poszukać inwestora. Udało się zawrzeć umowę z firmą Sunset Suits, dla których Mikon szył 200 garniturów dziennie. Niestety zakład był już nie do uratowania. W 2008 Mikon SA ogłosił upadłość. Od 2009 jest to upadłość likwidacyjna.

Thumb ww biernat

Filip Biernat

12:15 10-08-2019