Miasta bardziej przyjazne

Projekt września zorganizował niedawno konkurs na najładniejszy szyld reklamowy.

Moim zdaniem 11:50 31-05-20190 4

Praktyka dbałości o wizualną stronę miasta jest w Polsce nadal rzadka. Możemy się jednak cieszyć, że za sprawą tego stowarzyszenia promowany jest w powiecie wrzesińskim ład przestrzenny, także pod względem estetycznym. Prócz dyscypliny dotyczącej reklam warto też spojrzeć na inne aspekty wyglądu naszych miast.

Jednym z bardzo przyziemnych tematów – w sensie tak metaforycznym, jak dosłownym – jest materiał, z którego wykonane są ulice i chodniki (cegły, kamienie, a nie pozbruk i asfalt). Nowe trendy innowacji społecznych (np. w Holandii) dążą do zmiany sposobu przestrzennej aranżacji miast. Jezdnie i chodniki buduje się na jednym poziomie, bez krawężników i poziomych znaków.

W pierwszym odruchu kierowca może się wystraszyć – czy rzeczywiście jest na jezdni, czy na deptaku. Ale ma to dokładnie taki sens, by w kierowcy wywołać uważność, a zachwiać poczucie pewności, że na ulicy „jest u siebie”. Tak zmienione odczucia skutkują większą ostrożnością i bezpieczeństwem dla wszystkich. Miasta stają się bardziej przyjazne.

Hanna Mamzer

socjolog, prezes stowarzyszenia Czysta Nekla

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

11:50 31-05-2019