Krwawe rekolekcje. Ksiądz zszokował dzieci drastycznymi obrazami

Ośmioletnie dzieci na rekolekcjach w farze oglądały krwawe sceny z drogi krzyżowej oraz ciała zabitych dzieci z syryjskiego Aleppo. Kuria arcybiskupia i dyrekcja szkoły umywają ręce, prowadzący rekolekcje ksiądz Dariusz Nowaczyński z Gozdowa się tłumaczy, a psycholodzy biją na alarm.

oświata ponad rok temu 63

O sprawie powiadomił nas jeden z rodziców. Jego 8-letnia córka jest uczennicą drugiej klasy Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 we Wrześni.

Podczas dwóch pierwszych dni rekolekcji nie wydarzyło się nic niepokojącego. Dzieci były zadowolone. Natomiast trzeciego dnia, na zakończenie przeżyły istną traumę. Ksiądz Dariusz postanowił pokazać dzieciom drogę krzyżową na podstawie zdjęć z kontrowersyjnego filmu Mela Gibsona „Pasja”. Na dodatek dorzucił zdjęcia dzieci z wojen (nie wiem jakich). Dzieci były wstrząśnięte. Płakały, zakrywały oczy, aby nie patrzeć, wychodziły z kościoła. Na ekranie było dużo krwi i przemocy – czytamy w mejlu przysłanym przez pana Macieja (imię zmienione).

Wrześnianin pisze też, że inni rodzice, z którymi rozmawiał, są wstrząśnięci. Według niego niektóre dzieci nie chcą chodzić więcej do kościoła. Pan Maciej zadaje pytanie księdzu:

Czy jest to właściwe, aby 8-latki patrzyły na sceny przemocy przeznaczone dla osób dorosłych? Co ten ksiądz chciał przez to uzyskać? Czy pokazywanie takich scen 8-latkom jest właściwym zachowaniem dla duchownych?

Wrześnianin podkreśla, że nie ma żalu do nauczycieli i parafii farnej, ale wyłącznie do osoby, „w głowie której urodził się ten głupi pomysł”. – Jeśli coś takiego sobie zaplanował, to mógł ostrzec rodziców i dzieci, że w ostatni dzień chce zaprezentować sceny przemocy. Wówczas dziecko do kościoła by nie poszło – mówi nam pan Maciej. – Nie wiem, w jakim świecie ten ksiądz żyje, ale raczej większość rodziców jest przeciwna temu, by ich dzieci były „karmione” takimi scenami przemocy – zaznacza kategorycznie.

Rodzic uważa, że ten ksiądz nie powinien pracować z dziećmi. – To, co zrobił tym dzieciakom, to jest wielka krzywda – mówi pan Maciej.

Co na swoją obronę ma ksiądz Dariusz? Jak na sprawę zareagowała gnieźnieńska Kuria Metropolitalna oraz dyrekcja SSP nr 1? Co o wpływie drastycznych obrazów na dzieci mówią psycholodzy? O tym piszemy w najnowszym wydaniu „WW”. 

Thumb ww ma ecki

Tomasz Małecki

ponad rok temu 63