Koncepcja zagospodarowania parku im. Józefa Piłsudskiego robi wrażenie

Wrzesiński ratusz poszukuje firmy, która opracuje dokumentację projektową rewitalizacji parku im. Józefa Piłsudskiego w oparciu o stworzoną koncepcję.

samorząd 17:40 21-05-20193 13

Opracowana koncepcja rewitalizacji wrzesińskiego parku nawiązuje do jego historycznego układu (do planów z 1928 roku). Została też przygotowana w porozumieniu w Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Zakres rewitalizacji obejmuje między innymi nowe nasadzenia drzew i krzewów. Planuje się również przebudowę ścieżek, dwóch mostków przez Wrześnicę oraz oświetlenie terenu parku i przebudowę placu zabaw dla dzieci. Ten ostatni przeniesiony zostanie w inne miejsce, a bezpośrednio przy placu pojawi się WC.

Mostek nawiązujący do pierwotnej przedwojennej formy

Nowy plac składać ma się m.in. z piaskownicy, elementu wspinaczkowego, ścieżki zdrowia, równoważni, huśtawek, piramidy linowej i zjeżdżalni. Pojawią się też urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu.

W projekcie koncepcyjnym rewaloryzacji parku przewidziano też strefę ostoi przyrody, czyli miejsca, które będą utrzymane w stanie nienaruszonym w formie użytków ekologicznych. Poszycie parku w większości ma stanowić trawnik dywanowy, dodatkowo pojawią się na nim tzw. łąki kwietne. W planach jest też wymiana ogrodzenia wokół parku i usytuowanie w nim rzeźb nawiązujących do istniejących niegdyś figur.

Taras środkowy

Na terenie parku ma się też pojawić plac wodny, który ma być dużą atrakcją dla dzieci w okresie letnim.

Plac wodny

Na najwyższym tarasie utworzone zostaną pergole mające zapewnić dodatkowe miejsce służące do odpoczynku i rekreacji. Powstałe, dzięki wyższym żywopłotom wnętrze parkowe tj. rozległa polana kasztanowa może posłużyć jako miejsce organizacji różnorodnych festiwali, koncertów, widowisk, pikników czy wystaw artystycznych – czytamy w opracowanej koncepcji.

Pergole na najwyższym tarasie

– Prace mogą, a nawet muszą być realizowane etapowo w ciągu kilku lat. Możliwe jest też zrealizowanie tylko ich części. W roku bieżącym planujemy opracowanie niezbędnych projektów technicznych np. oświetlenia terenu oraz zagospodarowanie wybranych fragmentów parku – informuje Karol Nowak, zastępca burmistrza Wrześni.

Ankieta

Podoba Ci się koncepcja rewitalizacji parku im. Józefa Piłsudskiego?

Thumb 64861016 2494978670553670 5517157221407916032 o

Łukasz Różański

17:40 21-05-2019