Koleje Wolności czyli podróż w czasie w kłębach pary. Pociąg z powstańcami dotarł do Wrześni

Trwa akcja „Koleje Wolności 1918-2018”. Po Wielkopolsce kursują cztery pociągi retro, w których odbywają się lekcje żywej historii. W piątek 5 października jeden z nich dotarł do Wrześni.

oświata 17:53 05-10-20180 0

Krótko przed 14.00 na wrzesiński dworzec w kłębach pary wjechała zabytkowa lokomotywa ze stylowymi wagonami pasażerskimi. Na jej pokładzie podróżowała młodzież oraz rekonstruktorzy w strojach z czasów Powstania Wielkopolskiego. 

Na peronie czekały już kolejne grupy pasażerów - uczniowie z Grzybowa i Marzenina. 

Podczas krótkiego postoju można było zobaczyć jak wygląda przygotowanie 100-letniej lokomotywy do drogi. Po dolaniu wody ze strażackiego węża i posmarowaniu kół skład ruszył do Kostrzyna.

Podczas podróży uczniowie mogli dowiedzieć się ciekawostek o Powstaniu Wielkopolskim. 

- Chcemy zabrać młodzież w podróż w czasie. Kolej jest takim wehikułem, dzięki któremu jest to możliwe. Mamy oryginalny prawie stuletni pociąg z muzeum w Wolsztynie. Edukatorzy występują w strojach z epoki, zarówno mundurach, jak i ubraniach cywilnych. Nasze koleżanki opowiadają o trochę zapomnianym udziale kobiet w Powstaniu Wielkopolskim, które oczywiście nie walczyły z bronią w ręku na linii frontu, ale bez nich nie udałoby się zrywu przygotować i przeprowadzić. Takiej wiedzy młodzież nie znajdzie w podręcznikach - mówił Łukasz Gładysiak, koordynator projektu ze Studia Historycznego Huzar.

Przejazdy potrwają do 6 października. Ostatniego dnia zaplanowano przejazd dla wszystkich chętnych. Pociąg retro wyruszy o 16.27 z dworca Poznań Główny. Trasa prowadząca przez Swarzędz, Rokietnicę i Kiekrz zakończy się na Dworcu Letnim, gdzie ok. 19.40 zaplanowano widowisko światło i dźwięk.

Bilety można kupować w budynku dworca Poznań Dworzec Letni. Koszt ulgowego to 10 zł, normalnego 20 zł.

 Akcja jest wspólną inicjatywą Kolei Wielkopolskich, Muzeum Pierwszych Piastów w Gnieźnie, Urzędu Marszałkowskiego, Parowozowni Wolsztyn i Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

17:53 05-10-2018