Koalicja Obywatelska walczy o trzy mandaty w okręgu konińsko-gnieźnieńskim

Rozmowa z posłem Tomaszem Nowakiem, liderem listy wyborczej Koalicji Obywatelskiej w okręgu konińsko-gnieźnieńskim.

aktualności 09:00 11-08-20198 32

7 sierpnia Artur Mokracki i Inez Niszczak z Wrześni zostali zaprezentowani jako kandydaci do sejmu z list KO w okręgu konińsko-gnieźnieńskim. Liderem listy jest poseł Tomasz Nowak z Konina.

WW: Jest pan numerem 1, za panem jest Mirosława Stępień z Zielonych i Paulina Hennig-Kloska z Nowoczesnej. A dalej?

TOMASZ NOWAK: – Dzisiaj spotkałem się z Arturem Mokrackim, który otrzymał 4. miejsce na liście, a także z drugą kandydatką z Wrześni – Inez Niszczak, która jest na 12. miejscu. Myślę, że jest to dobra ekipa, która może osiągnąć dobry wynik. Artur Mokracki ma już spore doświadczenie samorządowe w pracy jako wiceburmistrz. Wcześniej pracował kilkanaście lat w dziale reklamy Wydawnictwa Kropka. To odpowiednia osoba, aby reprezentować Wrześnię w parlamencie. Jestem pod wrażeniem zaangażowania Inez Niszczak, która kończy prawo – widzę, że potrafi optymalnie zarządzać swoim życiem. Wydaje się być wrzesińską patriotką, co jest bardzo istotne.

Artur Mokracki

Ankieta

Ile procent szans na zdobycie mandatu ma Artur Mokracki?

Września ma cholerne ambicje. Czy to 4. miejsce nie jest zbyt niskie? Na czele listy dwoje kandydatów z Konina, następnie posłanka z Gniezna. Sukcesy samorządowe PO kojarzą się z Wrześnią. 

Myślę, że kojarzą się także z Koninem, gdyż mamy tutaj prezydenta (Piotra Korytowskiego – przyp. red.), który zdobył poparcie w trudnym okręgu. A tak, Września jest synonimem sukcesu Platformy Obywatelskiej. Zależało mi na tym, aby Września była jak najwyżej – i rzeczywiście w pierwszej przymiarce była na 3. miejscu. Ale pojawiła się koalicyjność i decyzja o tym, że Partia Zielonych wchodzi na naszą listę. To wiązało się z pewnymi parytetami, dlatego na liście mamy sekretarza Partii Zielonych Mirosławę Stępień i propozycję „dwójki” dla niej. To spowodowało przesunięcie kandydata wrzesińskiego na 4. miejsce – ale jest ono widoczne i bardzo biorące. Z tego miejsca można spokojnie zrobić mandat, jeśli będzie determinacja i zaangażowanie. A myślę, że będzie. 

Inez Niszczak

Ankieta

Ile mandatów do Sejmu zdobędzie Koalicja Obywatelska w okręgu konińsko-gnieźnieńskim?

Marszałek sejmu Marek Kuchciński (PiS) okazał się być bardzo wniebowzięty. Sytuacja zdaje się sprzyjać Koalicji Obywatelskiej. Na ile mandatów liczycie w okręgu konińsko-gnieźnieńskim? 

Nie będę się ograniczał i powiem: 9! (wszystkie w okręgu – przyp. red.). Jeśli powiem inną liczbę, to powiedzą, że jestem minimalistą. Ale nie jestem minimalistą, a realistą – i wiem, że 9 nie będzie. Liczę na trzy mandaty i będziemy walczyć o czwarty. Sytuacja moim zdaniem będzie dynamiczna, podobnie jak w 2007 r., gdy PiS szedł po władzę i wszystkim wydawało się, że ją ma, już witał się z gąską, a tymczasem jedna debata Tuska z Kaczyńskim przewróciła plany PiS-u. Wygraliśmy wtedy i nastąpiła mobilizacja społeczeństwa. Myślę, że ta mobilizacja się wydarzy. Na razie jest zniechęcenie, brak wiary i optymizmu – i musimy być teraz na tych ulicach, musimy spotykać się z ludźmi. Musimy mówić, że jesteśmy. Wielokrotnie na targowiskach i bazarach ludzie mówią: „No, wreszcie wzięliście się do roboty!”. Cieszą się, że jesteśmy. Jest w tym pewien wyrzut,który rozumiem (choć w robocie jestem cały czas) bo musi być więcej spotkań bezpośrednich.

Thumb ww biernat

Filip Biernat

09:00 11-08-2019