Kasety magnetofonowe i kaseciaki , czyli wspomnień dawnych czar

Kaseta magnetofonowa i „kaseciaki” były tematem przewodnim spotkania, które 12 kwietnia odbyło się w Muzycznym Poddaszu w Kołaczkowie.

kultura 21:50 14-04-20190 8

Spotkania prowadzi Janusz Strzelczyk, która jest także twórcą ekspozycji muzycznego sprzętu elektronicznego w pałacu Reymonta. To głównie urządzenia wyprodukowane przez zjednoczenie Unitra. Centralne miejsce mają tutaj wyroby wrzesińskiego Tonsilu.

Janusz Strzelczyk z kasetą produkowaną przez Stilon Gorzów

Od roku odbywają się w pałacu Reymonta cykliczne spotkania sympatyków marki Unitra i muzyki z retronośników. W miniony piątek w zebraniu uczestniczyło sześć osób, tematem przewodnim były „kaseciaki”, a więc magnetofony na kasety magnetofonowe.

Kasprzak kontra Sony

Była to okazja do przypomnienia sobie dźwięków z tych urządzeń, wcale nie wyszukanych np. z magnetonów „Kapral” produkowanych przez Zakłady Radiowe Kasprzaka w Warszawie, MK 231 Grundig, czy „Hani” z bydgoskiej Eltry. Urządzenia Unitry były porównywane z magnetofonem Sony z tej samej epoki. 

Sporo rozmawiano o kasetach magnetofonowych o ich zaletach i wadach. Okazało się, że to nośnik audio ciągle używany przez wielu ludzi, ba nawet wracający do łask.

Magnetofon reporterski Kasprzaka

Magnetofony kasetowe wywołały także rzewne wspomnienia z lat 80. i 90. Kolejne spotkania w Muzycznym Poddaszu już niebawem. Szczegóły na profilu facebookowym.    

Ankieta

Czy używałaś/używałeś kiedykolwiek magnetofonu kasetowego?

Thumb ww biernat

Filip Biernat

21:50 14-04-2019