Język Dzieci Wrzesińskich

Po kilkudziesięciu latach przerwy na wrzesińskich ulicach znów słychać różne języki: ukraiński, angielski, niemiecki, hiszpański, turecki czy hindi – to tylko kilka najbardziej popularnych.

Moim zdaniem 11:47 31-05-201921 12

I nikt nikomu niczego nie zabrania ani nie nakazuje – każdy może mówić tak, jak chce. To całkiem inaczej niż 118 lat temu, kiedy wrzesińskie dzieci musiały czynnym i biernym oporem walczyć z zakazem posługiwania się ojczystym językiem. Na szczęście dzisiaj żyjemy w innej rzeczywistości – tym razem to inni chcą uczyć się naszego języka.

Przykład? Dwa tygodnie temu spotkaliśmy się z Filipińczykami od niedawna mieszkającymi we Wrześni. Ich niezbyt wesoła historia w końcu zmierza ku dobremu. To, czego teraz chcą najbardziej – po znalezieniu pracy – to nauczyć się naszego języka. Sympatyczni obcokrajowcy pytali nas o miejsca, gdzie mogliby go poznać. Obecnie nie ma ich zbyt dużo.

Może warto, żeby instytucje społeczne również dojrzały potrzeby integracyjne cudzoziemców? Jeśli chcą uczyć się języka Dzieci Wrzesińskich, warto im w tym pomóc.

Kornel Tomczak

członek stowarzyszenia Projekt Września

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

11:47 31-05-2019