„Dziś sędziowie – jutro Ty!”. Protest także przed wrzesińskim sądem

18 grudnia o godz. 18.00 ludzie protestujący w całym kraju przeciw projektowi ustawy PiS-u dotyczącej sądownictwa wyjdą na ulice. A dokładniej – przed sądy.

aktualności 03:17 18-12-201915 175

AKTUALIZACJA: Kilka godzin temu pisaliśmy, że w powiecie wrzesińskim nie zaplanowano żadnej demonstracji. Od tego czasu aktywiści zwarli szeregi i zapraszają na demonstrację. 

W całej Polsce w związku z czwartkową propozycją zmian w reformie złożoną przez klub PiS, 18 grudnia mają odbyć się protesty. Pokażmy, że i we Wrześni nie brakuje ludzi, którzy nie godzą się na niszczenie wymiaru sprawiedliwości. Nikt z nas nie jest przeciw reformie sądownictwa, wielu uważa ją za konieczną. Ale nie jest dobrą i właściwą metoda burzenia i niszczenia całego systemu tylko dlatego, że niektóre jego elementy istotnie kuleją. Zapraszamy do wspólnego, milczącego protestu w środę, 18 grudnia pod budynkiem wrzesińskiego sądu – piszą organizatorzy.

AKTUALIZACJA: Relację z wydarzenia znajdziecie tutaj.

***

Opinia Sądu Najwyższego o projekcie Prawa i Sprawiedliwości w sprawie ustroju sądów brzmi:

Filozofia opiniowanego przedłożenia wpisuje się w logikę, jaką kierowano się przy wprowadzaniu stanu wojennego. 

Co więcej, projekt ustawy jest sprzeczny z prawem europejskim i jest ryzyko, że doprowadzi do opuszczenia Unii Europejskiej przez Polskę.

– Jest to odpowiedź na działania, jakie podejmuje część środowiska sędziowskiego, które samo nazwało się nadzwyczajną kastą. Jak się okazuje, to nie tylko nazwa, ale też poczucie bycia nadzwyczajną kastą, z którą mamy do czynienia – komentował natomiast w czasie konferencji prasowej Jan Kanthak (Solidarna Polska). 

Protesty w obronie sędziów będą się odbywać w całej Polsce, ale póki co brak informacji o demonstracji w powiecie wrzesińskim. Najbliższe wiece zapowiedziane są w Poznaniu, Koninie, Żninie, Jarocinie, Turku, Kaliszu, Kościanie, Grodzisku Wielkopolskim, Ostrowie Wielkopolskim i Lesznie. Aktualizowana lista protestów jest dostępna tutaj.

Tak brzmi odezwa wzywająca do protestów:

Obywatelki i obywatele!

PiS wypowiada otwartą wojnę niezależnemu sądownictwu!

Planuje represje wobec sędziów i prokuratorów włącznie z wydaleniem z zawodu!

Otwarcie nakazuje zaniechanie stosowania prawa europejskiego!

To koniec trójpodziału władzy oraz krok w kierunku wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej!

Wzywamy wszystkich do protestu!

18 grudnia wyjdźmy na ulice w całej Polsce – solidarni z sędziami! Dziś Sędziowie – jutro Ty!

Pod odezwą podpisały się Stowarzyszenia Sędziów „Iustitia” oraz „Themis”, Stowarzyszenie Adwokatów „Defensor Iuris”, Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia”, Inicjatywa Wolne Sądy, Komitet Obrony Demokracji, Obywatele RP, Akcja Demokracja, Front Europejski, Amnesty International i Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Ankieta

Czy we Wrześni powinna odbyć się demonstracja w obronie sądów?

Ankieta

Czy popierasz protestujących w obronie sądów?

Przypomnijmy, że w lipcu 2017 roku we Wrześni odbyła się seria protestów w obronie sądów. Protestowało wówczas od 30 do 60 osób w zależności od dnia. W tym gronie znaleźli się m.in. Maciej Tomczak, Jarosław IgnasiakDamian StaniszewskiWaldemar GrześkowiakElżbieta Marszałek. Czas pokaże, czy powtórzą swoją inicjatywę 

Zdjęcie w nagłówku pochodzi z 21 lipca 2017 roku z demonstracji „Łańcuch światła” przed wrzesińskim sądem.

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

03:17 18-12-2019