Dzieci Miłosławskie przegrały z niemieckim miastem

„Rondo Garbsen” tak od nie dawna nazywa się rondo przy ulicy Objazdowej, Działkowców i Wrocławskiej we Wrześni. 

samorząd 18 dni temu 38

Oficjalne odsłonięcie tablicy odbyło się 8 kwietnia. Wstęgę zdjął z niej burmistrz Wrześni Tomasz Kałużny oraz burmistrz Garbsen Christian Grahl. Przypomnijmy, że Września umowę partnerską z Garbsen podpisała 23 października 1991 roku.

Ankieta

Czy podoba Ci się nazwa „Rondo Garbsen”?

Radny Grzegorz Dobrosielski chciał, aby rondo przy ulicy Objazdowej i Wrocławskiej nazwać imieniem „Dzieci Miłosławskich”. Wniosek przepadł z kretesem. Miłosławski Klub Gazety Polskiej w przesłanym do przewodniczącego rady Waldemara Grześkowiaka liście wyraził głębokie ubolewanie z tego powodu.

Ankieta

Czy podobałoby ci się nazwanie ronda przy ulicy Objazdowej, Działkowców i Wrocławskiej we Wrześni imieniem „Dzieci Miłosławskich”?

Jako mieszkańcy Miłosławia uważamy, że byłoby wskazane, aby ważne rondo znajdujące się na trasie prowadzącej do naszego miasta nosiło nazwę związaną z Miłosławiem – miastem będącym ważnym ośrodkiem historycznym i kulturalnym powiatu wrzesińskiego. Poza tym, upamiętnienie dzielnych dzieci z Miłosławia, walczących z germanizacją byłoby wspaniałym gestem Wrześni związanym z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski, jaką będziemy obchodzić w roku 2018, świetną promocją regionu i zwróceniem uwagi na wydarzenia historyczne często zapomniane w świadomości społecznej. Dziękując radnemu Dobrosielskiemu za przypomnienie wielkiej roli dzieci z Miłosławia w walce z hakatystycznymi zaborcami, zwracamy się do rady, aby ten słuszny pomysł został wykorzystany przy kolejnych upamiętnieniach w przestrzeni publicznej Wrześni – czytamy w liście. 

Fot. UMiG Września:

Christian Grahl, burmistrz Garbsen (z lewej) i Tomasz Kałużny, burmistrz Wrześni
Lata 90. XX wieku – odsłonięcie tablicy z nazwą Wreschener Alee w Garbsen, fot. archiwum „WW”
Wreschener Alee to obwodnica Garbsen, fot. archiwum „WW”
Celestyn Bachorz, burmistrz Wrześni oraz Krystyna Poślednia, zastępca burmistrza Wrześni, fot. archiwum „WW”

Thumb 20170528 165212

Łukasz Różański

18 dni temu 38