„Dobrodziejstwo z natury” projekt przyrodniczy dla mieszkańców Sokolnik

Gminny Ośrodek Kultury w Kołaczkowie, Biblioteka Publiczna oraz Szkoła Podstawowa w Sokolnikach wraz z miejscowymi organizacjami zapraszają do udziału w projekcie „Dobrodziejstwo z natury”.

społeczeństwo 16:20 06-06-20192 3

To projekt skierowany do mieszkańców Sokolnik oraz wszystkich ludzi, którym przyroda jest bliska. W pierwszej kolejności dla uczniów przygotowano wycieczkę do Ośrodka Edukacji Leśnej w Czeszewie. Dzieci ze szkoły w Sokolnikach dowiedzą się, jak ważny jest las i łąka, jaka jest rola wody w życiu ludzi, zwierząt i roślin. Następnie przeprawią się promem przez Wartę, aby obejrzeć największy i najlepiej zachowany kompleks lasów łęgowych na terenie Wielkopolski.

Tydzień później, 16 czerwca, już w samych Sokolnikach odbędzie się piknik przy świetlicy i OSP. Hubert Przybylski, pracownik Ośrodka Edukacji Leśnej w Czeszewie przedstawi wykład o ekosystemie i sposobach, jak w codziennym życiu funkcjonować bez szkody dla niego. Zaplanowane są warsztaty tworzenia wianków z roślin polnych i łąkowych.

W czerwcu obchodzimy Boże Ciało oraz święto Świętego Jana, w związku z tym organizatorzy chcą przybliżyć tradycję plecenia ozdób na te uroczystości. Warsztaty poprowadzi Czesława Bartkowiak.

Z kolei strażacy i chłopcy będą zawieszać budki lęgowe dla ptaków na drzewach w parku oraz nad Wrześnicą. Dla dzieci przygotowany będzie plener artystyczny oraz liczne zabawy na dworze. Podczas trwania pikniku odbędzie się także degustacja: herbat, koktajli, ciast, chlebów i wielu innych dań, które panie z Koła Gospodyń Wiejskich i mieszkanki Sokolnik przygotują z naturalnych składników.

Projekt „Dobrodziejstwo z natury” jest laureatem V edycji konkursu „Małe Granty Eko Unii”. Fundusze z fundacji Eko Unia przyczynią się do powstania ławki oraz tablicy informacyjnej o unikalnych gatunkach zwierząt, które wkrótce pojawią się w Sokolnikach.

Thumb ww biernat

Filip Biernat

16:20 06-06-2019