Dobre schroniska to puste schroniska

W ubiegłym tygodniu, 4 kwietnia, obchodziliśmy dzień bezdomnych zwierząt.

Moim zdaniem 12:15 12-04-20190 1

W Polsce jest ponad 100 tysięcy bezdomnych psów i około 30 tysięcy bezdomnych kotów – mowa o liczbach zwierząt przebywających w schroniskach. Liczba bezdomnych zwierząt zwiększa się, bo nadal brakuje w Polsce ograniczeń w ich rozmnażaniu – nie znakujemy ich, a ponadto brak nam edukacji z zakresu zapobiegania bezdomności.

Ostatnio pisałam o sterylizacjach; okazuje się, że tylko niektóre gminy naszego powiatu oferują pokrycie kosztów sterylizacji lub kastracji zwierząt (brawo Nekla!). Wszędzie, gdzie świadomie zaczyna się dbać o dobrostan zwierząt towarzyszących, podejmowane są działania w kierunku ograniczenia rozrodu. Tylko takie programy oraz programy identyfikacji zwierząt przez czipowanie dają stosunkowo szybkie efekty.

Niestety edukacja właścicieli i opiekunów zwierząt zajmuje najwięcej czasu. Pamiętajmy, że dobre schroniska to puste schroniska. Dlatego warto wspierać programy sterylizacji i propagować wiedzę o tym, że zwierzęta towarzyszące nie muszą się rozmnażać, by być zdrowymi i szczęśliwymi.

Hanna Mamzer

socjolog, prezes stowarzyszenia Czysta Nekla

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

12:15 12-04-2019