Debata o konsekwencjach reformy samorządowej dla powiatu wrzesińskiego

W sobotę, 25 lutego br. w redakcji „Wiadomości Wrzesińskich” parlamentarzyści oraz samorządowcy debatowali o zapowiadanej reformie samorządu. Wszyscy byli zgodni co do jednej rzeczy: samorząd trzeba zreformować. Pytanie tylko, jak?

samorząd rok temu 11
Organizatorami spotkania były stowarzyszenia Projekt Września i Czysta Nekla

W redakcji spotkali się senator Robert Gaweł (Prawo i Sprawiedliwość) i poseł Bartosz Józwiak (Kukiz’15). W zastępstwie posłanki Pauliny Hennig-Kloski wystąpił Jarosław Ignasiak, szef koła Nowoczesnej we Wrześni. Pojawili się także: wójt Kołaczkowa Teresa Waszak oraz burmistrzowe Nekli i Pyzdr – Karol Balicki i Przemysław Dębski

Burmistrz Pyzdr Przemysław Dębski
Mówi Karol Balicki burmistrz Nekli

Jednym z pomysłów PiS-u na nowy samorząd jest ograniczenie do dwóch kadencji możliwości sprawowania władzy przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz starostów.

– Dwukadencyjność burmistrzów ma rozbić zastałe układy, przyciągnąć do władzy nowych ludzi i zwiększyć aktywność społeczności – mówił senator Robert Gaweł.

– To niepotrzebne. W ostatnich wyborach jedna trzecia wójtów i burmistrzów straciła władzę. Wyborcy sami o tym zdecydowali. Samorząd trzeba reformować w inną stronę – ripostował burmistrz Pyzdr Przemysław Dębski.

 
Marek Gumpert z Czystej Nekli pytał o rolę rad gmin
Zdaniem posła Bartosza Józwiaka reforma to tylko skok na stanowiska

Jak zdaniem samorządowców i polityków ma wyglądać nowy samorząd? O tym w specjalnym raporcie w piątkowym wydaniu „Wiadomości Wrzesińskich”. 

Ankieta

Czy samorządowcy, którzy mają już za sobą co najmniej dwie kadencje, powinni mieć możliwość startu w najbliższych wyborach?

Fot. Jakub Banaszak/Projekt Września

Thumb ww ma ecki

Tomasz Małecki

rok temu 11