Czy po burzy stulecia czeka nas taka sama zima z duszącym smogiem?

Kilka różnych czynników wskazuje, że nadchodząca zima może być wyjątkowo ciężka.

społeczeństwo 10 miesięcy temu 14

Po pierwsze mamy szum medialny odmieniający przez wszystkie przypadki zwrot: „zima stulecia”. Wszystko zaczęło się od brytyjskiego serwisu Exacta Weather, który zajmuje się długoterminowym prognozowaniem pogody. Była tam nawet mowa o możliwej „nowej epoce lodowcowej”.

Niektóre media zaznaczają, że wspomniany serwis od lat przepowiada to samo, a długoterminowe prognozowanie pogody jest zawodne i niemiarodajne. Co jednak nie musi oznaczać, że „zimy stulecia” nie będzie.

Z pewnością na naszym lokalnym poziomie możemy obawiać się czegoś innego – zimowych problemów z powietrzem, gdy sezon grzewczy rozkręci się na całego. Co roku narzekamy na dym i smog z aut, przydomowych pieców oraz zakładów, a tej zimy dojdzie do tego jeszcze wzmożony ruch samochodowy spowodowany m.in. komunikacją zastępczą wprowadzoną przez PKP na czas remontu linii Poznań-Warszawa. Już i tak spory ruch na wrzesińskich drogach codziennie zwiększa się o niemal sto kursów autobusów.

Kolejnym powodem do obaw jest fakt, że sierpniowa nawałnica znacząco nadwyrężyła „płuca miasta”, czyli cały lokalny drzewostan. Leśnicy aż na dwa do trzech lat oszacowali okres potrzebny do usunięcia wszystkich powalonych drzew z okolicznych lasów. Nie wspominając o przetrzebionych miejskich parkach.

Bez względu na wiarygodność tych przewidywań, na pewno warto wziąć je pod uwagę i nie przyczyniać się do pogarszania atmosfery paleniem śmieci w piecach centralnego ogrzewania. Już teraz apelujemy o rozsądek, przypominając, że spalanie śmieci jest zabronione i zagrożone grzywną do 5 tys. zł. Podejrzane przypadki należy zgłaszać do wrzesińskiej straży miejskiej (tel. 61 640 41 01 lub 61 640 41 02 lub 500 191 040), która cały rok może kontrolować prywatne nieruchomości oraz tereny, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza. 

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

10 miesięcy temu 14