Chwila nieuwagi i straciła telefon. Policja apeluje o rozwagę

Złodziej wykorzystał nieuwagę kobiety i wyjął z jej torebki telefon komórkowy. Poszkodowana wyceniła straty na 490 złotych.

na sygnale 19:12 31-10-20190 3

Działo się to 26 października na ul. Kościuszki we Wrześni.

– Niestety w wielu przypadkach sprawdza się stare przysłowie, że „okazja czyni złodzieja”. Czasami zapominamy o zachowaniu środków ostrożności na przykład w czasie robienia zakupów oraz w trakcie czyszczenia grobów naszych najbliższych. Pozostawione torebki czy też telefony komórkowe na pomnikach są bardzo łatwym łupem dla złodzieja – mówi Adam Wojciński, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji we Wrześni.

Dlatego też policjanci, strażnicy miejscy oraz uczniowie liceum o profilu policyjnym z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących rozdawali dziś na wrzesińskich cmentarzach ulotki informacyjne. Wczytując się w nie można było zapoznać się z radami prewencyjnymi, które pozwolą nam, ustrzec się przed staniem się ofiarą złodzieja.

– Dodatkowym aspektem czwartkowej akcji było zwrócenie uwagi kierowców na przestrzeganie dopuszczalnej prędkości. Niestosowanie się do ograniczeń może generować wypadki, które mogą się skończyć bardzo źle. Zwrócenie na ten aspekt uwagi nabiera wyrazu w szczególności w nadchodzących dniach kiedy ruch na drogach znacznie się zwiększy – apeluje A. Wojciński.

UWAŻAJ!!! NIE DAJ SIĘ OKRAŚĆ!!!

– nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu,

– klucze od mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem,

– nie wkładaj wartościowych rzeczy do kieszeni kurtki lub spodni,

– nie odkładaj torebki na ladę i podłogę,

– sprawdzaj osoby podające się za przedstawicieli instytucji,

– oszczędności przechowuj w banku,

– wyposaż swój dom/mieszkanie w system zabezpieczeń,

– w czasie urlopu pozostaw swoje mienie pod opieką bliskich lub znajomych,

– zabieraj tylko niezbędną ilość gotówki,

– nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni,

– pieniądze, czeki, karty płatnicze, dokumenty, klucze noś w dobrze zabezpieczonym miejscu, najlepiej rozłóż je w kilku miejscach,

– nie pokazuj portfela z dużą ilością pieniędzy gdy płacisz za zakupy.

Pamiętajmy, że kieszonkowiec to osoba, która się nie wyróżnia z tłumu i nie wygląda na przestępcę. Podczas robienia zakupów, przejazdu środkami komunikacji miejskiej, codziennego spaceru zwróćmy uwagę na swoje mienie. Kieszonkowiec ma określone sposoby działania:

– „sztuczny tłok” - usypiają czujność ofiary popychając ją i aranżując ścisk wokół niej,

– „na kosę” - kradzież dokonana jest przez przecięcie kieszeni, torebki lub siatki,

– „zza parawanu” - sprawca dla ukrycia swego działania posługuje się płaszczem przewieszonym przez rękę, torebkę, używają luźnego stroju,

– „uwaga złodzieje” - taki okrzyk sprawia, że każdy odruchowo sięga do portfela, wskazując miejsce, gdzie go ukrył, obserwującym złodziejom.

Thumb 64861016 2494978670553670 5517157221407916032 o

Łukasz Różański

19:12 31-10-2019