Chwaleni przez jednych, atakowani przez drugich. Projekt Września idzie po władzę

Działacze ze Stowarzyszenia Projekt Września chcą mieć wpływ na to, co dzieje się w mieście. Stąd ich decyzja o starcie w zbliżających się wyborach.

samorząd 16:10 16-08-20180 208

„WW”: Wybory samorządowe odbędą się 21 października – tak zdecydował premier Mateusz Morawiecki. Podjęliście już decyzję o wzięciu w nich udziału?

KORNEL TOMCZAK: – Zdecydowaliśmy, że spróbujemy. Jako stowarzyszenie Projekt Września działamy od 2015 roku. Przez ten czas wiele z naszych pomysłów udało się wprowadzić w życie, jednak niestety ze znaczną ich częścią zwyczajnie odbiliśmy się od ściany. Po kilkuletnich bojach o m.in. o rewitalizację LOK-u czy budowę psiego wybiegu zrozumieliśmy, że jeśli chce się mieć realny wpływ na decyzje, trzeba zrobić następny krok i wystartować w wyborach samorządowych.

Rozumiem, że zgłosicie również swojego kandydata na burmistrza. Kto zatem stanie w szranki z obecnym włodarzem?

DAMIAN STANISZEWSKI: – Trwają w tej chwili rozmowy na ten temat. W najbliższych dniach przedstawimy naszego kandydata na burmistrza Wrześni.

Co do tej pory udało się wam zrobić?

K.T.: Nasze działania koncentrują się wokół dbałości o przestrzeń miejską. Od początku podejmowaliśmy działania na rzecz obwodnicy Wrześni, wielokrotnie postulowaliśmy również o usprawnienie ruchu i komunikacji w mieście. Poza tym przeprowadzamy konkurs na „Ładny Szyld” i cyklicznie organizujemy akcje sprzątania zaśmieconych zakątków Wrześni. Nie zapominamy o lokalnej historii, dlatego co roku kwestujemy w celu ratowania zabytkowych nagrobków z cmentarza parafialnego. Do tej pory udało nam się odrestaurować siedem z nich. Sukcesem jest też nasza walka o skwerek przy ul. Zamysłowskiego. Zaangażowaliśmy się również w pomoc mieszkańcom Kawęczyna i okolic w sprawie budowy gigantycznej fermy drobiu.

Na jakim etapie jest ich sprawa sądowa z inwestorem fermy? Co jeszcze działacze Projektu chcą zaproponować Wrześni? Jakie mają pomysły na program wyborczy? Cały wywiad z odpowiedziami na te i inne pytania można będzie przeczytać w jutrzejszym wydaniu „WW”. Znajdzie się tam także tekst na temat innych kandydatów na burmistrza Wrześni.

Łukasz Różański

Ankieta

Czy w najbliższych wyborach zagłosujesz na kandydatów Projektu Września?

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

16:10 16-08-2018