Bomby na Zawodziu

W nalotach przed 80 laty spadały one na Wrześnię w kilku miejscach, także w pobliżu centrum miasta.

Moim zdaniem 12:29 30-08-20190 6

Z prac lokalnych historyków wynika, że jedna z nich wybuchła nieopodal mostu na ul. Miłosławskiej. Do dziś jednak żyją osoby, które na własne oczy widziały leje po bombach i zniszczony most nie tam, tylko przy obecnej ul. Opieszyn. Oczywiście, pamięć dziecka może być zawodna, choć takie obrazy zostają w oczach na całe życie. Nie o „spór o miedzę” jednak idzie. Istotne, że świadków tamtych zdarzeń jest coraz mniej.

Dla historyka indywidualna pamięć ludzka jest równie cenna co oficjalne annały. Mimo wielu mankamentów, potrafi ona ocalić szczegóły, które mogą mieć wpływ na ogląd wielu zdarzeń. Dopóki żyją świadkowie ostatniej wojny, nikt nie ma odwagi zmienić fundamentów prawdy na jej temat. A takie próby, dyktowane bieżącą polityką, są coraz częstsze.

Co będzie za 20 lat? Moda na rodzinne „silva rerum” przeminęła już dawno, jednak nie przemija nigdy potrzeba utrwalenia tego, co w rodzinnej pamięci bywa najważniejsze. To być może jedyna droga, by zmierzyć się z pamięcią „cudzych matek i cudzych ojców”...

Mirosław Jadryszak

nauczyciel, pasjonat fotografii i filmu

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

12:29 30-08-2019