Akademickie wykłady w murach ZSTiO

Już po raz siedemnasty pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pojawili się w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z gościnnymi wykładami dla uczniów klas trzecich oraz szczególnie zainteresowanych uczniów klas czwartych technikum weterynaryjnego.

oświata 17:10 12-04-20191 0

Współpracę zapoczątkował obecny dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, prof. dr hab. Krzysztof Kubiak, absolwent naszego technikum weterynaryjnego. I choć profesor podkreślał zawsze, że niezmiennie odwiedza mury ZSTiO z przyjemnością, w tym roku nie mógł pojawić się we Wrześni, gdyż zatrzymały go uczelniane obowiązki. W czasie wizyty, która miała miejsce 4 i 5 kwietnia, uniwersytet godnie reprezentowali jednak jego współpracownicy: dr Jolanta Spużak, dr Pola Borusewicz, dr hab. Piotr Sławuta oraz dr hab. Marcin Jankowski. Naukowcy przedstawili młodzieży zasady rekrutacji na Wydział Medycyny Weterynaryjnej.

Uczestnicy wykładów, kadra ZSTiO oraz goście (fot. Mateusz Muszyński)
– Nie znam dokładnych statystyk, ale regularnie zgłaszają się do nas absolwenci z Wrześni, wiem też, że kilku rozpoczęło studia w ubiegłym roku. Na pewno też uczniowie po Wrześni kończą nasz wydział. Obecnie dawna uczennica Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, Barbara Pieczewska, jest doktorantką Katedry Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich – poinformowała „WW” Jolanta Spużak, która od wielu lat jest członkinią komisji rekrutacyjnej. Przybliżenie zasad rekrutacji było jednak tylko dodatkiem do wykładów gościnnych.
Dr Pola Borusewicz i dr Jolanta Spużak
– Moja prezentacja to strasznie nudna była, ale to dlatego, że pani profesor kazała! Pani profesor swoim uczniom zgotowała ten los! – śmiał się Marcin Jankowski. – Dotyczyła hematologii, a więc mówiłem o czerwonych i białych krwinkach, które pływają sobie we krwi. Doktor Spużak miała wykład na temat endoskopii przewodu pokarmowego, wspomniała też o układzie oddechowym. Poza tym młodzież mogła posłuchać o ultrasonografii, którą wykorzystuje się w diagnostyce różnych chorób psów i kotów oraz o cukrzycy.

Wykładowca bardzo pozytywnie wypowiadał się o młodzieży uczestniczącej w wykładach.

– Stolik po lewej bardzo aktywnie uczestniczył w wykładzie, stolik po prawej trochę mniej… – oznajmił, wskazując kolejno na uczniów z czwartej i z trzeciej klasy. – Mogę stwierdzić, że ci, którzy się wypowiadali, mają bardzo wysoką wiedzę. Mają tutaj bardzo dobrego nauczyciela, który potrafi przykręcić śrubę, tak więc nie mają wyjścia i muszą się uczyć!

Dodał też, że jak najbardziej są gotowi, by złożyć dokumenty na wrocławskiej uczelni i będą przyjęci, choć o to musi się już postarać osobiście jego koleżanka.

Dr Marcin Jankowski mówił o hematologii

A jakie wrażenia wynieśli z wykładów uczniowie?

– W trakcie wykładów mogliśmy zaktualizować poziom wiedzy z zakresu badania morfologicznego krwi, czy wybranych schorzeń dróg oddechowych. Zgłębiliśmy także problem cukrzycy naszych milusińskich, chorób nerek i wątroby, które są coraz częściej diagnozowane, a nie wszyscy właściciele czworonogów wiedzą, jak się z nimi obchodzić. Dwudniowy maraton zakończyliśmy dyskusją na temat diagnostyki schorzeń na podstawie badań ultrasonograficznych. Wykładowcy byli bardzo rzeczowi, wyrozumiali i wzbudzający ciekawość. Na wszystkie pytania chętnie odpowiadali, dzięki czemu skomplikowane pojęcia stawały się jasne, a do dyskusji przyłączali się obecni na wykładach nauczyciele. Mieliśmy okazję zestawienia poziomu dotychczas zdobytej wiedzy z namiastką tego, o czym możemy się dowiedzieć na studiach. Myślę, że czas, który spędziliśmy na wykładach nie był stracony, a zdobyte doświadczenia zostaną z nami jak najdłużej. Może niektórzy z nas spotkają się ponownie z naszymi gośćmi w sali wykładowej uniwersytetu – uznała Amelia Drzażdzyńska, uczennica klasy III TW.

Uczniom podobała się wizyta gości z Uniwersytetu Przyrodniczego
Dr hab. Piotr Sławuta mówił o cukrzycy
Kadra ZSTiO we Wrześni oraz wykładowcy UP we Wrocławiu, od lewej: lek. wet. Piotr Grobelny, lek. wet. Maciej Góralczyk, dr Jolanta Spużak, dr hab. Piotr Sławuta, dr Pola Borusewicz, dr hab. Marcin Jankowski, lek. wet. Małgorzata Gołębiowska

Więcej zdjęć prezentujemy w galerii.

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

17:10 12-04-2019